Fotowoltaika – co to jest?

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego, jak prosty sposób pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Dzięki fotowoltaice produkujesz własny prąd na bieżące potrzeby domu, firmy lub gospodarstwa rolnego i stajesz się niezależny. To nie tylko świadome działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale również opłacalna inwestycja.Fotowoltaikę potocznie nazywamy panelami, solarami albo bateriami słonecznymi – jednak wszystkie te wersje są błędne. Znakiem rozpoznawczym instalacji fotowoltaicznej są ciemne moduły PV zamontowane na dachach lub na gruncie. Moduły pokryte są powłoką ze szkła hartowanego, która chroni instalację przed uszkodzeniami i złymi warunkami atmosferycznymi. Jak to działa? Systemy fotowoltaiczne zamieszczone na dowolnej powierzchni wytwarzają prąd z promieni słonecznych. Ty wykorzystujesz swoja energię elektryczną na bieżąco lub nadwyżkę przekazujesz zakładowi energetycznemu i magazynujesz. Fotowoltaika to coraz częściej wybierana metoda pozyskiwania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Jest bardziej popularna niż kolektory słoneczne, ponieważ wytwarza prąd do zasilania dowolnych urządzań, natomiast kolektory służą wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to sposób na tanią energię dla domu i firmy. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zabezpieczasz się przed stałym wzrostem cen za prąd. Energia pochodząca ze słońca jest darmowa i bezpieczna – zarówno dla Twojego budżetu jak i środowiska naturalnego. Decydując się na fotowoltaikę dbasz o wizerunek, poduszkę finansową oraz przyszłość swoją i następnych pokoleń.
Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie – to potwierdza ich opłacalność. Jak pokazują opinie naszych klientów, inwestycja w fotowoltaikę to dobra decyzja z ekonomicznego punktu widzenia. Głównie dlatego, że stosunkowo szybko się zwraca. Warto pamiętać o dostępnych dotacjach oraz ulgach na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dzięki dofinansowaniu oraz optymalnemu dopasowaniu instalacji inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się w krótszym czasie (nawet po około 5 latach).

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną poprzez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Podstawowa zasada jej funkcjonowania zakłada, że minimalna jednostka światła zwana fotonem, pada na panel słoneczny zbudowany z krzemu. Powłoka krzemowa pochłania foton, wprawia w ruch elektrony wytwarzające energię elektryczną. Za pomocą inwertera solarnego instalacja PV przekształca prąd stały na prąd zmienny. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu możesz produkować własny prąd i czerpać darmową energię ze słońca – nie wytwarzając przy tym spalin. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym na bieżąco lub magazynowana. Przydomowe elektrownie słoneczne zyskują szczególną popularność wśród właścicieli domów energooszczędnych, ponieważ znacznie zmniejszają rachunki za prąd i nie generują dodatkowych kosztów.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – jakie są dostępne? Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych: z ogniwami monokrystalicznymi lub polikrystalicznymi. Ogniwa monokrystaliczne mają nowoczesny design. Charakteryzują się jednolitą strukturą i ciemną kolorystyką. Są bardzo wydajne i zajmują mniej powierzchni na dachu, co wpływa na ich wyższą cenę.
Ogniwa polikrystaliczne mają niebieski odcień i widoczną strukturę krzemu. Pracują stabilnie przez cały rok, jednak charakteryzują się krótszą trwałością, w wyniku czego są tańsze w zakupie. Zanim zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą. Umów się na rzetelny audyt, który ułatwi Ci wybór odpowiednich paneli słonecznych.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej mocy. Im więcej paneli fotowoltaicznych, tym większa moc systemu i ilość wyprodukowanego prądu. Aby odpowiednio dobrać instalację do potrzeb i możliwości domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, umów się na bezpłatny audyt z naszym doradcą. Pamiętaj, że fotowoltaika to nie tylko same panele. To także inwerter solarny, przewody, zabezpieczenia, system mocowania oraz koszty projektu i montażu. Inwestycja w jakość jest gwarancją niezawodności i najwyższych oszczędności na lata.

Fotowoltaika – jaki VAT?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na preferencyjną stawkę VAT 8% na panele fotowoltaiczne mogą liczyć inwestorzy indywidualni. Obniżona stawka dotyczy domów o powierzchni użytkowej nie większej niż 300 m2 oraz mieszkań o powierzchni użytkowej do 150 m2. Do tej grupy zaliczane są: gospodarstwa domowe, rolnicy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, gminy oraz mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych.

Fotowoltaika – kiedy się zwróci?

Jeśli dobierzemy wygodny plan abonamentowy, inwestycja zwraca się błyskawicznie – transza abonamentu wynosi tyle, ile płacisz za energię. W innych przypadkach okres zwrotu domowej instalacji fotowoltaicznej szacuje się na 5 lat. Warto zwrócić uwagę, że czas zwrotu inwestycji może szybko ulec zmianie przez stale rosnące ceny prądu oraz inflację. Jedno jest pewne – im szybciej zdecydujemy się na odnawialne źródła energii, tym szybciej zaczniemy oszczędzać.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ilość paneli słonecznych na budynku zależy od zapotrzebowania energetycznego. Aby mieć pewność, że system fotowoltaiczny spełni Twoje oczekiwania, a roczna produkcja prądu będzie optymalna dla domu, skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów. Umów się na bezpłatny audyt i dowiedz się, jaka moc instalacji przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Jaki dach pod fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej montowana jest na dachu budynku. Aby fotowoltaika przynosiła jak najwięcej korzyści i zysku energetycznego, dach powinien spełniać określone warunki. Oto najważniejsze z nich: Panele fotowoltaiczne montujemy na południowej stronie dachu, aby słońce oświetlało je jak najdłużej. Moduły PV powinny być instalowane na dachu o kącie nachylenia 25-40’. Unikamy miejsc zacienionych, które obniżają moc mikro elektrowni. Sprawdzamy, czy konstrukcja dachu pozwala na dodatkowe obciążenie. System montażowy dostosowujemy do rodzaju dachu. Konstrukcje nowoczesnych dachów bywają skomplikowane, dlatego przed montażem paneli słonecznych warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Specjaliści PV Poland ocenią, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna, czy też jej koszty przekroczą moc korzyści.

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Właściciele budynków mieszkalnych szukają ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domu. Coraz częściej decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane do ogrzewania budynków, ale pod pewnymi warunkami – musimy mieć pompę ciepła, którą zasila energia uzyskaną z instalacji PV.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Często spotykamy się z opinią, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków na instalację fotowoltaiczną. Niewystarczająca liczba słonecznych dni i długi okres jesienno-zimowy to najczęstsze argumenty. Jednak wbrew panującym przekonaniom nasze dotychczasowe realizacje udowadniają, że warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na działanie systemu. Instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni. Co prawda wytwarza wtedy mniej energii elektrycznej, ale rekompensuje to nadwyżkami wyprodukowanymi w okresie letnim.

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Największą zaletą fotowoltaiki jest jej przyjazny wpływ na środowisko naturalne. Panele słoneczne wykonane są najczęściej z krzemu, który nie zagraża naturze. Co więcej, przydomowe elektrownie fotowoltaiczne nie emitują hałasu, nie wytwarzają substancji szkodliwych i redukują emisje CO2. Inwestycja w fotowoltaikę to krok do zrównoważonego życia dla Ciebie i przyszłych pokoleń.

Jaka jest różnica między solarami a panelami fotowoltaicznymi?

Solary są często mylone z instalacją fotowoltaiczną. Choć wyglądają podobnie i zarówno jeden jak i drugi korzysta z energii słonecznej, to służą do innych celów. Kolektory słoneczne podgrzewają wodę, natomiast instalacja fotowoltaiczna przy pomocy słońca produkuje prąd.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to przede wszystkim źródło ogrzewania. Jednakże należy tutaj zaznaczyć, że to urządzenie OZE jest rozwiązaniem na każdą porę roku: zimą ogrzewa, a latem chłodzi, działając jak klimatyzacja. Mało tego, za jej pomocą możemy również ogrzać wodę. Dlaczego? Pompa ciepła łączy w sobie kominek, bojler, piec i to w ekologicznym wydaniu. Tak samo, jak instalacje fotowoltaiczne, są bezawaryjne, samoobsługowe obniżają emisję CO2 do atmosfery i czerpią darmową energię ze środowiska. Pompa pracuje niemal bezdźwięcznie, nie potrzebuje komina, nawiewu powietrza a w domu nie zajmuje wiele miejsca. Ustawiona na tryb auto, sama pilnuje tego, aby nie przekroczyć w danym pomieszczeniu ustalonej przez nas temperatury. Jak możemy sprawdzić pracę pompy? Dzięki dedykowanej do tego aplikacji, za pomocą której masz wszystko pod kontrolą.

Czy pompa ciepła faktycznie się opłaca?

Biorąc pod uwagę coraz wyższe opłaty za ogrzewanie, np. rosnące ceny gazu, prądu oraz węgla,  posiadanie pompy ciepła przynosi przede wszystkim korzyść finansową. Raz podjęta inwestycja szybko się spłaca, a użytkownicy mogą całe swoje zapotrzebowanie grzewcze oprzeć na tym urządzeniu bez obaw o wysokie rachunki. Ponadto pompa ciepła nie wymaga również kupowania dodatkowych komponentów, jak np. węgla czy drewna co ma miejsce przy konwencjonalnych metodach pozyskiwania energii. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła potrzebuje prądu do swojej pracy, dlatego zaleca się podłączenie jej wraz z instalacją fotowoltaiczną. Powoduje to, że nasz dom, firma, budynki gospodarcze są samowystarczalne i mamy gwarantowaną ochronę przed wzrostem cen energii.

Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła zawiera w swoim układzie sprężarkę, za pomocą której pobierane powietrze podlega parowaniu i skraplaniu. W wyniku tego zapętlonego procesu  dostarczane jest ciepło do budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jak przy większości urządzeń OZE cena pompy ciepła jest zależna od wielu czynników. W określeniu wysokości inwestycji potrzebujemy takich informacji jak na przykład: moc urządzenia czy rodzaj pompy ciepła (split lub monoblok) Ponadto, warto zainteresować się dodatkowymi możliwościami obniżenia kosztu inwestycji, jak ulgą termomodernizacyjną lub atrakcyjnymi dofinansowaniami (np. „Moje Ciepło”).

 

Skontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy