![]() |
To rolnik wie najlepiej, ile natura może zaoferować człowiekowi i jak można wykorzystać jej potencjał.
|
Im wyższy stopień automatyzacji gospodarstwa, tym wyższe rachunki za prąd, które mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc! Wśród urządzeń które potrzebują największej ilości energii elektrycznej znajdziemy m.in. te montowane w nowoczesnych oborach, suszarniach, chlewniach czy dojarniach, a także chłodnie, myjnie czy mieszalniki. Znaczne ilości energii elektrycznej zużywa także sam dom, zwłaszcza jeśli jest on częścią gospodarstwa agroturystycznego.
![]() |
|
Decydując się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, właściciel gospodarstwa rolnego, będący płatnikiem podatku VAT, ma prawo do odliczenia go w całości, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów. Z kolei ulga inwestycyjna dla rolników (którą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat) decydujących się na inwestycje ekologiczne to kolejne 25% odliczane od podatku gruntowego.
Rozważenie inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym jest tym bardziej zasadne, że dachy hal produkcyjnych, obór, chlewni czy dojarni, a także wiat oraz wszelkich innych budynków gospodarczych to mnóstwo przestrzeni, którą można zagospodarować, instalując tam panele fotowoltaiczne. W dużych gospodarstwach rolnych nie ma też zwykle problemu ze znalezieniem optymalnej lokalizacji na gruncie. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe, w 100% niepalne, samoczyszczące i bardzo wytrzymałe, co zawdzięczają warstwie podwójnego, wzmocnionego szkła.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, rolnikom, którzy są wytwórcami energii elektrycznej również na potrzeby własne, przysługuje status prosumentów. Oznacza to, że mogą oddawać produkowaną przez siebie, a niewykorzystaną na bieżące potrzeby, energię elektryczną do sieci, a w razie potrzeby odzyskiwać te nadwyżki w postaci tzw. systemu opustów (energia jest bilansowana w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kWp oraz albo 0,7:1 dla instalacji o mocy od 10 do 50 kWp).
Warto mieć też stale na uwadze, że rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów sprawia, że zwracają uwagę nie tylko na fakt, że nasze gospodarstwo rolne produkuje żywność, której przysługują certyfikaty BIO/ECO/ORGANIC, ale także wykorzystuje do tej produkcji wyłącznie zieloną energię. Dzięki takiej informacji można znacząc zwiększyć konkurencyjność własnych produktów.
Wdrażanie rozwiązań fotowoltaicznych w nowoczesnych gospodarstwach rolnych to świadome i umiejętne wykorzystywanie potencjału tkwiącego w naturze. Ekologiczne i nowoczesne rolnictwo zawsze zaczyna się od wyboru zielonej energii.
![]() |
DOFINANSOWANIE DO FOTOWOLTAIKI
|