![]() |
Buduj nowoczesny i świadomy biznes w oparciu o energię ze słońca.
|
Produkcja energii elektrycznej we własnym zakresie oraz wiążące się z tym zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci jest dobrą i atrakcyjną finansowo alternatywą dla pozyskiwania prądu od zewnętrznych operatorów. W sektorze przemysłowym szczególnie istotna jest stabilność finansowa, którą trudno zapewnić dużemu przedsiębiorstwu, jeśli ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Inwestycja w fotowoltaikę to długofalowy projekt uniezależnienia się zakładu przemysłowego od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej oraz zmniejszenia pozyskiwania jej kosztów w skali roku. Oszczędności mogą sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych, a sama instalacja zwraca się bardzo szybko, ponieważ część kosztów z nią związanych przedsiębiorca może odpisać od podatku.
![]() |
|
W polskich warunkach klimatycznych coraz częściej zdarza się, że w sezonie letnim przedsiębiorstwa korzystające z konwencjonalnych źródeł energii mają problem z funkcjonowaniem, ponieważ elektrownie muszą ograniczać generację prądu z uwagi na niewystarczające możliwości chłodzenia. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną uwalnia przedsiębiorstwo od problemów z dostawami energii elektrycznej z zewnątrz.
Przeprowadzenie audytu energetycznego pozwala przedsiębiorcom na stworzenie co najmniej kilkuletnich planów inwestycji w fotowoltaikę, a to z kolei skutkuje możliwością dobrania odpowiedniego systemu fotowoltaicznego, dzięki któremu można w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne firmy, tym samym pośrednio wpływając na poprawę stanu środowiska.
Opłaty za energię elektryczną to jedne z największych wydatków eksploatacyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa, zakłady produkcyjne czy firmy. Stale rosnące ceny energii elektrycznej przekładają się bezpośrednio na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a pośrednio także na ceny towarów i usług oraz konkurencyjność firmy na rynku.
Poszukując możliwości dofinansowania do fotowoltaiki dla przemysłu warto wziąć pod uwagę:
- Program Energia Plus - beneficjentem może być każde przedsiębiorstwo (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), prowadzące działalność gospodarczą, które spełni łącznie następujące warunki:
- Program BOCIAN Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej – dofinansowanie obejmuje systemy fotowoltaiczne na budynku lub gruncie o mocy od 40 kWp do 1 MWp. Wsparcie jest udzielane w formie pożyczki (na warunkach preferencyjnych lub rynkowych). Jej maksymalna kwota to 4 mln złotych (do 85% wartości inwestycji) na okres nie dłuższy niż 15 lat ze spłatą ratalną co kwartał. Umowy w sprawie pomocy będą podpisywane wyłącznie do końca 2020 roku, natomiast środki będę wydatkowane do końca 2023 roku.
- Regionalne programy operacyjne - każde z 16 województw ma swój własny RPO.
Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej dla Twojego przedsiębiorstwa już dziś. Nieważne jaką działalność prowadzisz - nasza oferta jest kompleksowa: znajdziesz w niej farmy fotowoltaiczne, montowane na dachach czy elewacjach moduły, ale także instalacje PV dostosowane dla biurowców i hal przemysłowych. Stawianie na przyjazne środowisku rozwiązania energetyczne w biznesie jest już standardem, wynikającym z dojrzewającej świadomości społeczeństwa. Troska o naszą planetę stała się ogromną wartością. Każda licząca się marka stawia dziś na ekologię i zieloną energię.
![]() |
FINANSOWANIE
|