14/12/2020
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Pojęcie fotowoltaika już na dobre zagościło w naszych słownikach a świadomość jak ważne, ekonomiczne i ekologiczne są odnawialne źródła energii jest coraz większa. Wiele jednak osób zastanawia się z czego składa się instalacja fotowoltaiczna, co oprócz paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych aby instalacja działała poprawnie. W poniższym wpisie przedstawimy z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna oraz do czego służą te elementy. Pamiętajmy jednak, że tylko wysokiej klasy produkty, odpowiednia dobrana moc instalacji oraz profesjonalny montaż zagwarantuje poprawne działanie całej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – co to jest i jak to działa?

Fotowoltaika to proces, który polega na przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną. Fotowoltaika to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej jest w stanie zaspokoić w 100% zapotrzebowanie na energię eklektyczną w naszym domu, gospodarstwie lub firmie. Nie musimy się obawiać, że w pochmurne bądź zimowe dni, kiedy jest mniej światła słonecznego nasza instalacja nie będzie działała, energia wyprodukowana latem może być wykorzystana zimą. Własne instalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie rachunków za prąd o nawet 90%, dlatego korzystając z energii słonecznej nie musimy obawiać się podwyżek cen prądów ani żadnych dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem energii elektrycznej w naszym domu.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika nierozłącznie kojarzy nam się z panelami słonecznymi, które możemy zaobserwować na dachach domów, budynków gospodarczych, garaży lub jako instalacja stojąca na gruncie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, oprócz modułu fotowoltaicznego konieczne są inne elementy. Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), konstrukcji nośnej (montażowej) oraz kabli i złączek.

Panele fotowoltaiczne

To właśnie panele fotowoltaiczne zwane też modułami są kluczowym elementem całej instalacji. Panele zmieniają promieniowanie słoneczne, które na nie padają na prąd stały. Każdy panel zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych. W zależności od ich budowy możemy wyróżnić panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Do tych najbardziej wydajnych należą panele monokrystaliczne, ponieważ każda komórka panelu monokrystalicznego jest zbudowana z jednego kryształu, dzięki temu elektrony mają więcej miejsca do swobodnego poruszania się. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu lub na gruncie. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej do naszych potrzeb, czyli ile paneli fotowoltaicznych musimy zamontować do wyprodukowania energii, która zaspokoi nasze zapotrzebowanie na prąd w ciągu całego roku. Niezbędne jest również odpowiednie miejsce, w którym panele fotowoltaiczne będą zainstalowane. Panele fotowoltaiczne najlepiej zamontować na dachu budynku w kierunku południowym. Miejsce nie może być niczym zacienione oraz pod odpowiednim kątem. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu, możemy postawić fotowoltaikę na gruncie. Oczywiście podłoże musi być stabilne, miejsce dobrze nasłonecznione a instalacja skierowana w stronę południową. Wybierając panele fotowoltaiczne sprawdźmy czy nie zawierają plastiku. Panele fotowoltaiczne znajdujące się w ofercie PV Poland są zbudowane z podwójnego szkła i nie zawierają plastiku, dzięki czemu są niepalne, więc w 100% bezpieczne.

Inwerter (falownik)

Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest Inwerter, który często jest także nazywany falownikiem. Zadaniem inwertera jest przekształcenie prądu o napięciu stałym, który jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne na prąd o napięciu zmiennym, czyli takim który występuje w naszych gniazdkach. Inwerter śledzi również napięcie na panelach fotowoltaicznych. Jeśli zainstalujesz odpowiednią aplikację i skonfigurujesz ją z falownikiem możesz monitorować jak nasza domowa elektrownia pracuje każdego dnia oraz ile wyprodukowanej energii zużywasz. Inwerter zazwyczaj jest montowany w mało widocznym miejscu takim jak piwnica czy garaż. Ważne aby był on zabezpieczony przed wilgocią oraz zabrudzeniami oraz należy mu zapewnić odpowiednią wentylację. Wybór miejsca, w którym powinien znajdować się inwerter najlepiej skonsultować z profesjonalnym doradcą, projektantem fotowoltaiki bądź ekipą montażową. Tylko właściwie miejsce zamontowania falownika gwarantuje jego prawidłowe działanie.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się także, z innych równie istotnych elementów. W skład instalacji wchodzą wszelkie kable i złączki, które również powinny być wysokiej jakości, żeby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność całej instalacji. Ważnym elementem Instalacji fotowoltaicznej jest również konstrukcja nośnej (montażowa), która utrzymuje konstrukcję na dachu oraz jeśli decydujemy się na montaż instalacji na gruncie niezbędna jest konstrukcja, która sprawi, że instalacja będzie pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku.

Decydując się na wybór firmy, która zainstaluje u nas fotowoltaikę weźmy pod uwagę oferowaną gwarancję. Klienci PV Poland mogą liczyć na 30-letnią absolutną gwarancję, czyli gwarancję która obejmuje całość instalacji« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy