Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku, za sprawą nowelizacji wprowadzonej ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r., poz. 2246). Dotyczy ona wszystkich wydatków poniesionych na termomodernizację domu, w tym montaż instalacji PV.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych (w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane, czyli budynku wolno stojącego albo budynku w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiącego konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku).
Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.
W roku 2021 ulga podatkowa na termomodernizację jest przyznawana zgodnie z obowiązującymi przepisami i na tych samych zasadach, co w roku poprzednim.
Z ulgi termomodernizacyjnej można finansować:
W przypadku gdy poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z tym podatkiem, o ile podatek od towarów i usług nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Pełny katalog wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489).
Oznacza to, że limit ulgi termomodernizacyjnej nie jest związany z jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby dokonywanych przez niego inwestycji termomodernizacyjnych. Przez inwestycję termomodernizacyjną rozumie się:
Limit wydatków na w/w inwestycje termomodernizacyjne dokonywane przez jednego podatnika wynosi 53 000 PLN. W przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, będących współwłaścicielami domu jednorodzinnego, limit w kwocie 53 000 zł dotyczy każdego z nich odrębnie, czyli że każdy z małżonków może odliczyć z tytułu ulgi termomodernizacyjnej kwotę 53 000 PLN. Wydatki muszą być udokumentowane fakturami.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.
Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Żeby skorzystać z ulgi na termomodernizację, podatnik powinien wypełnić PIT/0, który nie jest samodzielną deklaracją podatkową, a załącznikiem do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37. W druku PIT/0 znajdziemy wiersz Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Małżonkowie rozliczający się wspólnie na PIT-36 lub PIT-37 łącznie wypełniają także jeden wspólny załącznik PIT/0. Gdy rozliczenia dokonują osobno, każdy z nich musi wypełnić go niezależnie dla siebie.