28/03/2022
Program dla firm - Energia Plus rusza już 1 kwietnia!
Program dla firm - Energia Plus rusza już 1 kwietnia!

Dużo mówi się o dofinansowaniach dla gospodarstw domowych, a co z biznesem? Mamy dla was dobrą informację! Już od 1 kwietnia rusza program Energia Plus 2022/2023! Dotacja kierowana jest do przedsiębiorstw, które chcą uniezależnić się od nieustannie wzrastających kosztów energii. Co możesz zyskać dla swojego biznesu? Jakie są warunki? Czytaj dalej!

Fotowoltaika dla biznesu

Biorąc pod uwagę, że firmy pracują w godzinach 7-21 poprawnie skonfigurowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem na pokrycie całego zapotrzebowania energii w firmie, jednocześnie generując oszczędności z mniejszych opłat za prąd, które można wydać na rozwój biznesu. Ponadto, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na duet pompa ciepła + fotowoltaika, to nie tylko osiągnie rachunki zredukowane niemalże do zera, to uniezależni jego biznes od podwyżek cen. Należy pamiętać, że pompa ciepła nie tylko ogrzeje budynek, ale również podgrzeje wodę użytkową oraz w lecie dostarczy przyjemnego chłodu, a ciepłe dni coraz bliżej! Z fotowoltaiką  —Im więcej zapotrzebowania energii, tym większe oszczędności, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.

 

Fotowoltaika dla biznesu z dotacją Energia Plus – cel programu

Pierwsza edycja programu Energia Plus pojawiła się w 2019 r.  Od samego początku głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe firm, które chcą przejść termomodernizacje. Jest to sygnał, że przedsiębiorstwa mają znaczący wpływ na środowisko i ich odpowiedzialne podejście może mieć niekwestionowany wpływ na obecną sytuację klimatyczną. Ponadto, fotowoltaika jest coraz częściej wykorzystywana przez właścicieli biznesów, czy to w strategii CSR fundując panele fotowoltaiczne dla szkół i przedszkoli, albo montując je na dachu firmy, które automatycznie pracują na niższe rachunki przedsiębiorstwa.

W załączniku nr 2 do Regulaminu naboru, możemy przeczytać, że dofinansowania dotyczą takich przedsięwzięć (między innymi), jak:

- "Budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji produkcyjnych lub urządzeń przemysłowych, prowadzące do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych […]."

- "Przedsięwzięcia prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery z obiektów energetycznego spalania wskazanych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015r. […]."

- "Przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza przez obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania paliw o łącznej mocy w paliwie większej niż 50MW […]."

- "Przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się: a) energię ze źródeł odnawialnych, b) ciepło odpadowe, c) ciepło pochodzące z kogeneracji z wyłączeniem ciepła wytworzonego w jednostce kogeneracji opalanej węglem, d) paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór."

 

Fotowoltaika dla biznesu z dotacją Energia Plus – warunki programu

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się jedynie właściciele przedsiębiorstw, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swojej firmy.

We wcześniejszych dofinansowaniach można było otrzymać bezzwrotną dotację, ale zostały one wykorzystane w I i II naborze. Zainteresowanym programem pozostało zaczerpnięcie dotacji zwrotnej, w formie pożyczki:

- "Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – 745,00 mln zł" (jak możemy przeczytać na stronie rządowej)

 

Najważniejsze szczegóły pożyczki:

- na warunkach rynkowych i preferencyjnych: "WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku"

- "pożyczka preferencyjna może być częściowo umorzona w wysokości do 10% wypłaconej kwoty  pożyczki, lecz nie więcej niż 1 mln zł"

- "pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej"

źródło: Program priorytetowy Energia Plus

Fotowoltaika dla biznesu z dotacją Energia Plus – składanie wniosków

Wnioski do dofinansowania, można składać od 1.04.2022 r. – 16.12.2022 r. lub do końca wykorzystania środków.

Nabór wniosków,odbywa się elektronicznie na stronie: Generator wniosków o dofinansowanie (nfosigw.gov.pl) Wymagany jest podpis, który można złożyć za pomocą profilu zaufania.

 

Ważne! Liczy się terminowość oraz poprawność w wypełnianiu wniosków. Nie zwlekaj!

 « WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy