01/04/2021
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce. Czy fotowoltaika się opłaca?
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce. Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy inwestycja w przydomową elektrownię słoneczną jest opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej? Czy fotowoltaika zawsze się opłaca? Czy duży jednorazowy wysiłek finansowy daje naszemu gospodarstwu domowemu realne korzyści? No i: co z ekologicznymi walorami instalacji fotowoltaicznej? Postaramy się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć na Wasze pytania, jak to jest z fotowoltaiką w Polsce.

Warunki klimatyczne i pogodowe

Klimat w naszej szerokości geograficznej jest idealny do inwestowania w fotowoltaikę. Mylą się ci, którzy twierdzą, że do optymalnego funkcjonowania paneli PV niezbędna jest bardzo wysoka temperatura i nieustające wysokie nasłonecznienie – takie akurat warunki po prostu im szkodzą. Upały i długo utrzymująca się słoneczna bezwietrzna pogoda wbrew pozorom nie są najlepsze dla produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych. W zależności od regionu, w Polsce rocznie nasłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin. Na Mazowszu np. waha się od 1550 do 1700 godzin, w centralnej Polsce od 1022 – 1048 kWh/m2/rok. Najwyższe nasłonecznienie wynoszące ok. 1050 kWh/m2/rok ma południowa część województwa lubelskiego. Na pozostałym terenie kraju wynosi ono nieco poniżej 1000 kWh/m2 rocznie. Gdziekolwiek więc planujemy inwestycję, jest ona opłacalna.

Co ważne, w Polsce sporadycznie jedynie występują ekstremalne zjawiska pogodowe (duże gradobicia, opady śniegu i mrozy, wichury), które mogą powodować fizyczne uszkodzenie paneli fotowoltaicznych.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Na cenę instalacji PV składają się:

  • Panele fotowoltaiczne
  • Inwerter
  • Okablowanie elektroenergetyczne 
  • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe          
  • System montażowy
  • Robocizna dla montażystów i elektryków

Choć inwestycja w fotowoltaikę może wydawać się inwestorowi indywidulanemu dużym wydatkiem, decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu można skorzystać z różnych form dofinasowania czy korzystnego kredytowania. Z kolei właściciel lub współwłaściciel już istniejącego budynku może wydatki na termomodernizację odliczyć od podstawy opodatkowania, a maksymalna kwota odliczenia wynosi aż 53 000 PLN (tzw. ulga termomodernizacyjna).  

Całkowite lub częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu

Stając się właścicielem przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej możemy całkowicie lub częściowo uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, a co za tym idzie – całkowicie lub częściowo zniwelować rachunki za prąd. Nasza instalacja PV może pracować w trzech systemach:

On- Grid

To system podłączony do publicznej sieci energetycznej. W ramach tego systemu obowiązuje nas instalacja licznika dwukierunkowego (odnotowującego ilość energii przesyłanej do sieci i pobieranej z sieci) i płacenie faktur prosumenckich (prosument=producent+konsument energii). Nadwyżki produkowanej przez nas energii elektrycznej trafiają do sieci, skąd możemy odebrać w postaci systemu opustów (w zależności od mocy instalacji - 70-80% tego, co wpuściliśmy do sieci). Rachunki za prąd udaje się zredukować nawet o 95% w skali rocznej. 

Off-Grid

Nadwyżki energii produkowanej przez fotowoltaikę nie są oddawane  do sieci, ponieważ nie jest ona do sieci podłączona, tylko magazynowane w akumulatorach i wykorzystywane w dowolnym czasie do zasilania urządzeń domowych. W tym systemie najłatwiej uzyskać 100% samowystarczalność energetyczną i zniwelować rachunki za prąd do zera. Jednakże instalacja własnego magazynu energii wiąże się dodatkowymi kosztami.

Hybryda

To efekt podłączenia naszej instalacji fotowoltaicznej do dwóch różnych i niezależnych od siebie źródeł magazynowania energii – oznacza to, że podłączamy ją i do sieci (system On-Grid), i do akumulatora (system Off-Grid). W systemie On-Grid wszystko odbywa się tak, jak wyżej opisano. W przypadku systemu Off-Grid istnieje jedna różnica: kiedy akumulator zostanie napełniony, możemy resztę nadwyżki magazynować w sieci energetycznej w oparciu o system opustów.

Dbałość o środowisko naturalne

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę powiązać należy także z jej wpływem na ochronę środowiska naturalnego. Panele PV są bezemisyjne, co oznacza, że nie emitują do atmosfery ani dwutlenku węgla, a ani żadnych innych szkodliwych gazów czy pyłów. W fotowoltaikę, podobnie jak w inne odnawialne źródła energii, warto inwestować, bo w ten sposób powstrzymujemy rabunkową gospodarkę źródłami nieodnawialnymi i mamy realny wpływ na jakość powietrza, wody i gleby.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy