Wydajność paneli fotowoltaicznych jest jednym z tych parametrów, które przesądzają o ich cenie a przede wszystkim o jakości. Parametr ten określa, w jakim stopniu dany panel przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Precyzyjniej: określa rzeczywiste roczne uzyski z metra kwadratowego instalacji fotowoltaicznej w danym miejscu. Albo jeszcze inaczej: wydajność panelu fotowoltaicznego oznacza stosunek jego mocy szczytowej do ilości światła słonecznego docierającego do jego ogniw. Wskaźnik wydajności, którą możemy znaleźć w danych technicznych panelu słonecznego, wskazuje zdolność modułu do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną.
Im wydajniejsze panele, tym wyższa jakość ich wykonania, czego dowodem jest np. wyrażona w latach gwarancja produktu oraz właśnie cena. Najmniej wydajne są panele amorficzne (6-10%), dalej: polikrystaliczne (14-16%). Ogniwa monokrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 16-20%, przy czym w tej grupie paneli znajdziemy panele średnio wydajne i bardzo wydajne. Różne panele inaczej radzą sobie z tymi samymi warunkami.
Ilość wytworzonej przez instalację energii elektrycznej zależy od takich czynników jak:
Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływają także:
Jeśli mamy panel o określonym rozmiarze i mocy wyjściowej i zwiększymy jego wydajność, będzie to oznaczało, że panel potrzebuje mniej miejsca, aby uzyskać taką samą moc. Czyli: jeśli zmniejszymy wydajność panelu słonecznego, system PV będzie musiał pokryć więcej przestrzeni, ponieważ panel słoneczny będzie miał ten sam rozmiar, ale mniejszą moc wyjściową.
Choć ogniwa monokrystaliczne najczęściej osiągają wydajność na poziomie 16-20%, obecnie na rynku dostępne już są panele monokrystaliczne jednostronne, których wartość efektywności przekroczyła 22%. Istnieje szansa, że już w 2021 r. padną nowe rekordy w wydajności paneli fotowoltaicznych.
W różnych źródłach znajdujemy rankingi najbardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych.. Podczas tworzenia rankingów bierze się pod uwagę nie tylko początkową wydajność panelu (wartości wydajności przy STC 1000 W/m²), ale także m. in. deklarowany przez producenta stopień utrzymania produkcji prądu po np. 25 latach względem produkcji początkowej oraz moc panelu. Wydajność początkowa nie zawsze idzie w parze z drugim istotnym czynnikiem jakim jest roczny ubytek mocy i tym samym wydajności panelu.
Wybierając konkretne panele fotowoltaiczne warto korzystać z pomocy specjalistów, którzy umiejętnie doradzą nam w wyborze. Nie warto natomiast wybierać paneli fotowoltaicznych kierując się wyłącznie rankingami. Projekt instalacji fotowoltaicznej zawsze dostosowywany jest do indywidulanego zapotrzebowania posesji na energię elektryczną i uwzględnia warunki terenowe (dachowe) oraz nasłonecznienie w planowanym miejscu inwestycji. Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pomoże uniknąć wpadek w projektowaniu oraz umożliwi skonfigurowanie instalacji PV na miarę potrzeb energetycznych naszego domu oraz naszych możliwości finansowych.