22/02/2021
Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne - ranking, jak wybrać?
Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne - ranking, jak wybrać?

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest jednym z tych parametrów, które przesądzają o ich cenie a przede wszystkim o jakości. Parametr ten określa, w jakim stopniu dany panel przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Precyzyjniej: określa rzeczywiste roczne uzyski z metra kwadratowego instalacji fotowoltaicznej w danym miejscu. Albo jeszcze inaczej: wydajność panelu fotowoltaicznego oznacza stosunek jego mocy szczytowej do ilości światła słonecznego docierającego do jego ogniw. Wskaźnik wydajności, którą możemy znaleźć w danych technicznych panelu słonecznego, wskazuje zdolność modułu do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną.

Im wydajniejsze panele, tym wyższa jakość ich wykonania, czego dowodem jest np. wyrażona w latach gwarancja produktu oraz właśnie cena. Najmniej wydajne są panele amorficzne (6-10%), dalej: polikrystaliczne (14-16%). Ogniwa monokrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 16-20%, przy czym w tej grupie paneli znajdziemy panele średnio wydajne i bardzo wydajne. Różne panele inaczej radzą sobie z tymi samymi warunkami.

Od czego zależy wydajność paneli PV?

Ilość wytworzonej przez instalację energii elektrycznej zależy od takich czynników jak:

  • lokalizacja – poszczególne obszary Polski mają różne warunki nasłonecznienia
  • strona świata, w którą jest skierowana – najlepiej na południe, południowy wschód lub południowy zachód
  • temperatura – nie wyższa niż 25°C (jeśli jest cieplej, ogniwa mogą ulec spaleniu, jeśli zimniej - zmniejsza się liczba fotonów docierających do ogniw)
  • kąt nachylenia do płaszczyzny poziomej – optymalny to od 20 do 30°

Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływają także:

  • jakość okablowania elektroenergetycznego
  • budowa panelu - panele dwustronne (bifacial), które mogą pochłaniać światło zarówno z przodu, jak i z tyłu panelu, mają wyższe wskaźniki produkcji energii i wyższą wydajność niż tradycyjne panele PV

Jeśli mamy panel o określonym rozmiarze i mocy wyjściowej i zwiększymy jego wydajność, będzie to oznaczało, że panel potrzebuje mniej miejsca, aby uzyskać taką samą moc. Czyli: jeśli zmniejszymy wydajność panelu słonecznego, system PV będzie musiał pokryć więcej przestrzeni, ponieważ panel słoneczny będzie miał ten sam rozmiar, ale mniejszą moc wyjściową.

Procentowa wydajność poszczególnych rodzajów paneli PV

Choć ogniwa monokrystaliczne najczęściej osiągają wydajność na poziomie 16-20%, obecnie na rynku dostępne już są panele monokrystaliczne jednostronne, których wartość efektywności przekroczyła 22%. Istnieje szansa, że już w 2021 r. padną nowe rekordy w wydajności paneli fotowoltaicznych.

W różnych źródłach znajdujemy rankingi najbardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych.. Podczas tworzenia rankingów bierze się pod uwagę nie tylko początkową wydajność panelu (wartości wydajności przy STC 1000 W/m²), ale także m. in. deklarowany przez producenta stopień utrzymania produkcji prądu po np. 25 latach względem produkcji początkowej oraz moc panelu. Wydajność początkowa nie zawsze idzie w parze z drugim istotnym czynnikiem jakim jest roczny ubytek mocy i tym samym wydajności panelu.

Wybierając konkretne panele fotowoltaiczne warto korzystać z pomocy specjalistów, którzy umiejętnie doradzą nam w wyborze. Nie warto natomiast wybierać paneli fotowoltaicznych kierując się wyłącznie rankingami. Projekt instalacji fotowoltaicznej zawsze dostosowywany jest do indywidulanego zapotrzebowania posesji na energię elektryczną i uwzględnia warunki terenowe (dachowe) oraz nasłonecznienie w planowanym miejscu inwestycji. Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pomoże uniknąć wpadek w projektowaniu oraz umożliwi skonfigurowanie instalacji PV na miarę potrzeb energetycznych naszego domu oraz naszych możliwości finansowych.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy