30/03/2021
Montaż paneli fotowoltaicznych. Jak i gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?
Montaż paneli fotowoltaicznych. Jak i gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

W Polsce najpopularniejsze jest montowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Oczywiście dach dachowi nierówny, dlatego w zależności od jego konstrukcji oraz usytuowania połaci względem stron świata stosuje się różne sposoby montażu. Druga możliwość to fotowoltaika na gruncie. Jedną z największych zalet montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest możliwość dowolnego jej ustawienia względem słońca i łatwego dopasowanie kąta nachylenia paneli. Kolejna to maksymalna dostępność instalacji, kiedy zachodzi potrzeba prac konserwatorskich. I wreszcie trzecia, najmniej popularna opcja, czyli montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku – opcja wciąż droga, dlatego wybierana przez inwestorów indywidualnych sporadycznie.

Fotowoltaika na dachu

Zbudowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu wymaga wzięcia pod uwagę takich zmiennych, jak:  jego powierzchnia oraz występujące na dachu zacienienia, okna dachowe, kominy czy jaskółki. Równie ważna jest orientacja połaci dachowych względem stron świata oraz kąt ich nachylenia a także rodzaj pokrycia dachowego – to on ostateczne decyduje o doborze systemu montażowego.

Standardowy dach skośny

Dach o optymalnym kącie nachylenia (30-35 stopni), wystarczającej powierzchni oraz stosownej nośności jest najwygodniejszym miejscem do posadowienia konstrukcji fotowoltaicznej. Jeśli dodatkowo nasza posesja usytuowana jest na terenie niezacienionym, o wysokim średnim rocznym nasłonecznieniu, nie ma potrzeby rozważać innej lokalizacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na spadzistym dachu jest bardzo popularny, gdyż nie wymaga budowania dodatkowych konstrukcji służących do ustawienia paneli pod określonym kątem. 

Dach płaski

Na dachu płaskim trzeba wybudować konstrukcje wsporczą. Dach płaski pokryty blachą wymaga stworzenia konstrukcji z profili aluminiowych. Aby zapewnić wystarczającą wytrzymałość instalacji, konstrukcja jest mocowana do specjalnych bloków betonowych położonych na dachu. Dzięki temu jest ona stabilna i z powodzeniem opiera się silnym podmuchom wiatru. Na dachu wykonanym z płyty żelbetowej panele fotowoltaiczne umieszczane są na konstrukcji wsporczej montowanej na stalowych ramach, które dodatkowo oparte są na słupkach przymocowanych do dachu. Co ważne, mocowanie paneli PV powinno odbywać się przed ociepleniem dachu, ponieważ konieczna jest dokładna izolacja słupków w miejscu przebicia dachu. Obie wymienione konstrukcje nie wymagają balastu. Możliwa jest także konstrukcja balastowa, która  nie ingeruje w strukturę dachu i pozwala zachować jego szczelność, dlatego wsporniki dla paneli fotowoltaicznych wymagają odpowiedniego obciążenia (w rynnach deflektorów wiatrowych montuje się kamienie brukowe lub płyty betonowe). Stosuje się specjalne konsole z tworzywa sztucznego.

Dach wielospadowy o skomplikowanej budowie (tzw. dach trudny) lub dwuspadowy o niekorzystnie skierowanych połaciach

Dach dwuspadowy o niekorzystnie skierowanych połaciach – znacznie odchylonych od kierunku południowego (ponad 45°) - oraz dach wielospadowy o skomplikowanej budowie (gdy zachodzi konieczność omijania takich elementów jak okna dachowe, lukarny, kominy itp.) określa się mianem dachu trudnego. W takich przypadkach zachodzi konieczność nieregularnego rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych albo ich grupowania. System montażowy dobiera się w zależności od pokrycia dachowego. Choć doświadczona brygada montażowa poradzi sobie z każdym skomplikowanym dachem, może się okazać, że wkład pracy włożony w zaprojektowanie takiej instalacji  oraz jej cena są zbyt wysokie w stosunku do możliwych uzysków energii. Wtedy pozostaje jeszcze jedna możliwość, czyli:

Fotowoltaika na gruncie

Aby zbudować system fotowoltaiczny na gruncie, musimy dysponować  sporym kawałkiem terenu, który nie jest zacieniony ani ulokowany między budynkami i co do którego mamy pewność, że w najbliższym czasie nie powstanie w okolicy budynek zabierający światło. Ważne, żeby gleba występująca na wybranym przez nas terenie nie niosła ze sobą ryzyka zapadania się konstrukcji fotowoltaicznej. Koszty budowy fotowoltaiki na gruncie mogą być nieco wyższe, niż w przypadku instalacji na dachu, co związane jest z koniecznością zbudowania specjalnej konstrukcji wsporczej - wbitej lub wkręconej w grunt, posadowionej na stworzonym wcześniej betonowym fundamencie albo na słupkach konstrukcyjnych zalanych betonem.

Fotowoltaika na ścianie

To rozwiązanie najmniej popularne, ponieważ jest kosztowne. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się najczęściej na ścianach budynków użyteczności publicznej, w ramach systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem (BIPV - Building Integrated Photovoltaics) ale także jako samodzielne konstrukcje wymagające zbudowania samodzielnego systemu montażowego.

Żeby dało się zamontować panele fotowoltaiczne na ścianie budynku, musimy dysponować dużą pozbawioną okien powierzchnią, która skierowana jest na południe. Ściana musi być solidna i wytrzymała, aby utrzymać mocowania konstrukcji nośnych. Zacienienie ściany jest niekorzystne, dlatego najlepiej, żeby budynek nie był umiejscowiony w pobliżu drzew czy innych obiektów« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy