30/03/2022
Mój Prąd 4.0 wystartuje już 15 kwietnia!
Mój Prąd 4.0 wystartuje już 15 kwietnia!

Kolejna edycja programu Mój Prąd, czyli atrakcyjne dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej (i nie tylko) ruszy już 15 kwietnia 2022 r.  Budżet programu wyniesie 350 mln zł i jest on dedykowany przede wszystkim osobom rozliczającym się w systemie net-bilingu (na tzw. nowych zasadach), oznacza to, że prosumenci nadprodukcję energii z fotowoltaiki odsprzedają do sieci, a w okresie większego zapotrzebowania odkupują ją od dostawcy. Jednakże dla osób, które rozliczają się w systemie net-meteringu, program również przewidział możliwość skorzystania z dofinansowania.

Czego możemy się spodziewać po nowej odsłonie Mojego Prądu? Czytaj dalej!

Mój Prąd 4.0 – Dla kogo?

Wobec ostatnich zmian systemu rozliczania program robi ukłon w stronę osób, które będą rozliczały się na zasadzie net-billingu, czyli nieobjętym systemem upustów. Beneficjent jedynie musi spełnić jeden warunek: zgłosić przyłączenie do sieci najwcześniej 1 kwietnia 2022 r. 

Co z osobami rozliczającymi się na zasadzie net-meteringu?

Takie osoby mogą skorzystać z dofinansowania pod warunkiem, że przed wysłaniem wniosku, podjęli decyzję o przejściu na net-billing.

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska: "Okres kwalifikowalności kosztów liczony ma być od 1 lutego 2020 r. O dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów (magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu."

źródło:  https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki

?

Mój Prąd 4.0 – Jakie produkty OZE kwalifikują się do dotacji?

Niezależność energetyczna Polski oraz równoczesne dbanie o środowisko jest jednym z priorytetów. Dlatego tegoroczny program Mojego Prądu nie tylko jest dotacją na  panele fotowoltaiczne, ale został rozszerzony o inne urządzenia OZE, które mają wspierać samodzielne magazynowanie oraz konsumpcję wyprodukowanej energii. Do puli produktów OZE objętych dofinansowaniem zalicza się: magazyn energii, magazyn ciepła, magazyn energii i system zarządzania energii.

Mój Prąd 4.0 – Ile wynosi dofinansowanie?

Cały budżet programu wynosi 350 mln zł. Natomiast, wysokość dotacji jest uzależniona od tego, czy beneficjent,  poza fotowoltaiką dokupi jeszcze jeden element na przykład magazyn ciepła. Natomiast prosument, który od początku rozlicza się na zasadach net-bilingowych może otrzymać:

- do 4 tys. zł dopłaty jedynie na instalację fotowoltaiczną.

- do 5 tys. zł dopłaty do instalacji fotowoltaicznej + dodatkowo:

+ do 5 tys. zł do magazynu ciepła

+ do 7,5 tys. zł do magazynu energii elektrycznej

+ do 3 tys. zł do HEMS/EMS (finansowane tylko pod warunkiem zakupu co najmniej jednego z powyższych magazynów)

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, z magazynem energii elektrycznej, pompą ciepła i HEMS/EMS możesz uzyskać najwyższą kwotę dofinansowania, czyli 20,5 tys. zł!

Dlatego, że wysokość dotacji, jaką otrzyma beneficjent, uzależniona jest od tego, ile produktów OZE będzie chciał nabyć w ramach dotacji. Warto wykorzystać okazję i zastanowić się, chociażby nad zestawieniem instalacja fotowoltaiczna + magazyn energii, który nie tylko dostarczy niskich rachunków, ale również niezależność w magazynowaniu energii otrzymywanej z fotowoltaiki, zamiast odsprzedawać i odkupować z sieci.

Co z osobami, które zdecydują się na zmianę sytemu z net-meteringu na net-billing?

Osoby przechodzące z net-meteringu na net-billing, mogą liczyć na kwotę dofinansowania w postaci:

- Do 2 tys. zł na instalację fotowoltaiczną

+ do 5 tys. na magazyn ciepła

+ do 7,5 tys. zł na energię elektryczną

+ do 3 tys. zł na HMS/EMS (Jeśli beneficjent wybierze jeden lub obydwa magazyny)

Wówczas, maksymalna kwota dofinansowania dla osoby przechodzącej na nowych zasadach rozliczania wynosi: 17,5 tys. zł

 

Czy nadal Mój Prąd łączy się z ulgą termomodernizacyjną? 

Jak najbardziej! Tak jak w poprzednich edycjach jest możliwość połączenia dofinansowania z ulgą termomodernizacyjną, o ile w momencie rozliczania podana przez beneficjenta kwota będzie pomniejszona o pobraną dotację.

Mój Prąd 4.0 - Czy warto?

Oczywiście! Zawsze zachęcamy naszych Klientów do sięgania po rządowe dofinansowania, które sprawiają, że inwestycja w produkty OZE jest jeszcze bardziej opłacalna. To, na co zawsze uczulamy, to, to, że pula przyjętych wniosków na to dofinansowanie szybko się kończy i lepiej nie zwlekać z jego wysłaniem!

Nie lubisz papierkowej roboty? Nie martw się, chętnie pomagamy naszym Klientom z całą dokumentacją.

Produkty OZE, to czysty zysk: automatycznie pracują na Twoje niższe rachunki, niezależność wobec podwyżek cen energii oraz świadomość pozytywnego wpływu na środowisko!

Nie trać czasu! Skontaktuj się z nami i omówimy szczegóły 😊« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy