19/11/2020
Mój Prąd 2021 – czy będzie kontynuacja programu?
Mój Prąd 2021 – czy będzie kontynuacja programu?

Program „Mój Prąd” organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2020 roku okazał się ogromnym sukcesem. Złożono już prawie 200 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Budżet programu „Mój Prąd” zakładający 1 miliard złotych dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne został wyczerpany już na początku listopada mimo, że początkowo zakładano, że program będzie trwał do 18 grudnia 2020 roku. Widząc jakim zainteresowaniem cieszy się program NFOŚIGW postanowił zwiększyć budżet o dodatkowe 100 mln zł, a wnioski o dotacje wciąż są przyjmowane zgodnie z wcześniej wyznaczonym terminem.

Mój Prąd – kto może skorzystać?

„Mój Prąd” to program dotacji dla osób fizycznych zakładających instalację fotowoltaiczną w swoim domu. Dotacjom podlegają domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy pomiędzy 2 a 10 kW. Ważne aby w momencie składania wniosku o przyznanie dotacji instalacja była zamontowana i przyłączona do sieci. Wnioski są przyjmowane do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania środków (na początku listopada pula dotacji została rozszerzona o 100 mln zł).

Mój Prąd – ile można uzyskać?

W ramach programu „Mój Prąd” możesz otrzymać zwrot nawet do 50% kosztów instalacji – do kwoty 5000 zł. Warto zaznaczyć, że środki z programu „Mój Prąd” korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego, więc podatnik nie musi wskazywać otrzymanej dotacji w rocznym zeznaniu PIT. Jak tłumaczy Adam Guibourgé-Czetwertyński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Obecny poziom dofinansowania, w szczególności w połączeniu z ulgą podatkową i mechanizmem rozliczania energii w postaci opustów, gwarantuje zwrot kosztów poniesionych ze środków własnych prosumenta w ciągu 5-6 lat”1

Mój Prąd 2021 – czy w 2021 roku będą dotacje na fotowoltaikę?

Wszystko wskazuje na to, że program „Mój Prąd” będzie kontynuowany w 2021 roku. Ireneusz Zyska, rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii poinformował, że trwają prace nad kontynuacją programu w 2021 roku oraz nad pozyskaniem zewnętrznych funduszy na finansowanie programu. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale są sygnały, że program zostanie rozszerzony o dofinansowanie na ładowarki samochodu elektrycznego, pompy ciepła lub akumulatorów. Nie jest jednak pewne, że kolejna edycja programu będzie się opierać na dotacjach. Pojawiają się informacje, że Ministerstwo analizuje także inne możliwości – m.in. pożyczki, z częściowym umorzeniem lub atrakcyjnym oprocentowaniem. Więcej informacji o programie poznamy najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2021 roku.

Czy warto czekać na dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku?

Jeśli jesteś zainteresowany zainwestowaniem w fotowoltaikę, nie warto czekać. Ceny energii energetycznej stale rosną dlatego, nie warto czekać z montażem paneli fotowoltaicznej. Im wcześniej zainwestujesz, tym wcześniej zaczniesz oszczędzać. Nie są jeszcze znane szczegóły - wielkość dotacji i data wejścia w życie nowego programu, dlatego nie odkładaj decyzji o inwestycji i zacznij oszczędzać na rachunkach za energię eklektyczną już teraz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Mój Prąd” to nie jedyna szansa na obniżenie kosztów. Koszty związane z instalacją fotowoltaiczną możesz odpisać od podatku. Nawet jeśli nie skorzystałeś z dotacji możesz z ulgi podatkowej i w ten sposób odzyskać nawet kilka tysięcy złotych. Możesz również rozłożyć płatność za instalację fotowoltaiczną na dogodne raty lub w płacić w formie miesięcznego abonamentu.

Jeśli chcesz poznać naszą ofertę skontaktuj się z naszym doradcą prosumenta.1Https://globenergia.pl/kolejna-edycja-programu-moj-prad-w-pierwszej-polowie-2021-roku/« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy