08/01/2021
Koszt instalacji fotowoltaicznej. Ile kosztuje fotowoltaika?
Koszt instalacji fotowoltaicznej. Ile kosztuje fotowoltaika?

W przypadku każdej inwestycji koszt instalacji fotowoltaicznej będzie inny. Zależy on bowiem nie tylko od tego jakie zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego musi ona zaspokoić, a więc jaką musi mieć moc, ale także od tego jakie panele, inwerter oraz okablowanie wybierzemy – także tu mamy do czynienia z produktami różnej jakości, wydajności i trwałości, a co a tym idzie w różnej cenie. Wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej ma także miejsce jej lokalizacji i wiążąca się z nim konieczność zakupu konkretnego systemu montażowego: inna będzie cena instalacji na dachu (rodzaj dachu także ma znaczenie…), inna na gruncie.

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się zatem:

 • Panele fotowoltaiczne
 • Inwerter
 • Okablowanie elektroenergetyczne 
 • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe          
 • System montażowy
 • Wynagrodzenie dla montażystów i elektryków

Audyt fotowoltaiczny i kalkulator fotowoltaiczny

Z uwagi na fakt, że koszt instalacji PV zależy od tak wielu zmiennych, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jej zakupie, warto zamówić audyt. Bez analizy potrzeb energetycznych konkretnego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy oraz rozpoznania lokalnych warunków terenowych i nasłonecznienia nie da się jednoznacznie określić takich parametrów instalacji PV jak:

 • wymiary, waga, liczba  i moc paneli
 • optymalna lokalizacja instalacji
 • najlepszy system montażowy

Przedstawiane na poszczególnych stronach internetowych – tak producentów paneli PV, jak i firm zajmujących się projektowaniem, konfigurowaniem oraz instalacją systemów PV -  dane i kalkulacje mają jedynie charakter orientacyjny. Podobnie jak jedyne szacunkowe są dane, które możemy uzyskać dzięki kalkulatorowi fotowoltaicznemu, który nie tylko pomoże nam oszacować koszt zakupu i montażu systemu PV o określonej mocy i wielkości, ale także podpowie z jaką ratą miesięczną za inwestycję możemy się liczyć i jak szybko się ta inwestycja zwróci.

Panele PV

Wybierając panele fotowoltaiczne należy zwrócić uwagę na ich moc znamionową. Trzeba pamiętać, że nawet najwyższej jakości panele PV minimalnie tracą moc z każdym rokiem użytkowania, ale każdy producent szacuje dopuszczalny stopień utraty tej mocy i określa go w gwarancji na uzysk – informacja ta jest dla nas ważna, bowiem pokazuje ona na jaki zwrot inwestycji w skali wielu lat możemy liczyć.

Utrata wydajności nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 0,3% – 0,5% rocznie. Trudno jednak szacować ich maksymalną żywotność, bowiem nieustannie są one udoskonalane i w zależności od generacji paneli oraz techniki w jakiej są produkowane, może ona sięgać od kilkunastu do nawet 50 lat.

Inwerter

Inwerter czyli falownik określa się mianem serca instalacji fotowoltaicznej. Przekształca on prąd o napięciu stałym – taki wytwarzają panele fotowoltaiczne - w prąd o napięciu zmiennym – taki, który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w naszym domu. Żywotność dobrego falownika szacuje się na 30 lat. Dobór falownika należy pozostawić specjalistom z firmy fotowoltaicznej, z którą podpisujemy umowę. Dysponuje ona zapewne programem umożliwiającym symulację zacieniania projektowanej dla nas instalacji PV przez cały rok, a uzyskane informacje są kluczowe w doborze falownika.

Okablowanie elektroenergetyczne

Kable solarne muszą być dobrane tak, żeby straty wynikające z grzania się przewodów nie były wyższe niż 1%, a w przypadku instalacji niskonapięciowych strata nie może przekraczać 3%. Muszą one być także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wolno oszczędzać na okablowaniu, bo od niego zależy optymalne funkcjonowanie całej instalacji.

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

Ochrona przeciwprzepięciowa to ochrona przed przepięciami pochodzącymi zarówno z sieci energetycznej, jak i przed przepięciami i sprzężeniami wywołanymi uderzeniem pioruna w okolice instalacji i w samą instalację oraz innymi przepięciami powstałymi w instalacji fotowoltaicznej i sterującej. Ograniczniki przepięć dobiera się w zależności od zastosowanej w miejscumontażu instalacji PV ochrony odgromowej oraz odstępu izolacyjnego między panelami.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, czyli jak obniżyć kosz inwestycji

Koszty instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć, korzystając z różnego rodzaju dofinasowań, ulg i odliczeń.

W przypadku fotowoltaiki dla domu:

 • Ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia wielkości inwestycji (maksymalnie 53 000 zł) od podstawy podatku dochodowego.

W przypadku gospodarstwa rolnego:

 • Odliczenie całego podatku VAT, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów.
 • Ulga inwestycyjna (którą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat) dla rolników decydujących się na inwestycje ekologiczne - to kolejne 25% odliczane od podatku gruntowego.

W przypadku firmy:

 • Program Energia Plus – dla przedsiębiorstw (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), prowadzących działalność gospodarczą, które spełniają określone warunki.
 • Program BOCIAN Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej – dofinansowanie obejmuje systemy fotowoltaiczne na budynku lub gruncie o mocy  od 40 kWp do 1 MWp.
 • Regionalne programy operacyjne - każde z 16 województw ma swój własny RPO


« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy