W przypadku każdej inwestycji koszt instalacji fotowoltaicznej będzie inny. Zależy on bowiem nie tylko od tego jakie zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego musi ona zaspokoić, a więc jaką musi mieć moc, ale także od tego jakie panele, inwerter oraz okablowanie wybierzemy – także tu mamy do czynienia z produktami różnej jakości, wydajności i trwałości, a co a tym idzie w różnej cenie. Wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej ma także miejsce jej lokalizacji i wiążąca się z nim konieczność zakupu konkretnego systemu montażowego: inna będzie cena instalacji na dachu (rodzaj dachu także ma znaczenie…), inna na gruncie.
Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się zatem:
Z uwagi na fakt, że koszt instalacji PV zależy od tak wielu zmiennych, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jej zakupie, warto zamówić audyt. Bez analizy potrzeb energetycznych konkretnego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy oraz rozpoznania lokalnych warunków terenowych i nasłonecznienia nie da się jednoznacznie określić takich parametrów instalacji PV jak:
Przedstawiane na poszczególnych stronach internetowych – tak producentów paneli PV, jak i firm zajmujących się projektowaniem, konfigurowaniem oraz instalacją systemów PV - dane i kalkulacje mają jedynie charakter orientacyjny. Podobnie jak jedyne szacunkowe są dane, które możemy uzyskać dzięki kalkulatorowi fotowoltaicznemu, który nie tylko pomoże nam oszacować koszt zakupu i montażu systemu PV o określonej mocy i wielkości, ale także podpowie z jaką ratą miesięczną za inwestycję możemy się liczyć i jak szybko się ta inwestycja zwróci.
Wybierając panele fotowoltaiczne należy zwrócić uwagę na ich moc znamionową. Trzeba pamiętać, że nawet najwyższej jakości panele PV minimalnie tracą moc z każdym rokiem użytkowania, ale każdy producent szacuje dopuszczalny stopień utraty tej mocy i określa go w gwarancji na uzysk – informacja ta jest dla nas ważna, bowiem pokazuje ona na jaki zwrot inwestycji w skali wielu lat możemy liczyć.
Utrata wydajności nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 0,3% – 0,5% rocznie. Trudno jednak szacować ich maksymalną żywotność, bowiem nieustannie są one udoskonalane i w zależności od generacji paneli oraz techniki w jakiej są produkowane, może ona sięgać od kilkunastu do nawet 50 lat.
Inwerter czyli falownik określa się mianem serca instalacji fotowoltaicznej. Przekształca on prąd o napięciu stałym – taki wytwarzają panele fotowoltaiczne - w prąd o napięciu zmiennym – taki, który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w naszym domu. Żywotność dobrego falownika szacuje się na 30 lat. Dobór falownika należy pozostawić specjalistom z firmy fotowoltaicznej, z którą podpisujemy umowę. Dysponuje ona zapewne programem umożliwiającym symulację zacieniania projektowanej dla nas instalacji PV przez cały rok, a uzyskane informacje są kluczowe w doborze falownika.
Kable solarne muszą być dobrane tak, żeby straty wynikające z grzania się przewodów nie były wyższe niż 1%, a w przypadku instalacji niskonapięciowych strata nie może przekraczać 3%. Muszą one być także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wolno oszczędzać na okablowaniu, bo od niego zależy optymalne funkcjonowanie całej instalacji.
Ochrona przeciwprzepięciowa to ochrona przed przepięciami pochodzącymi zarówno z sieci energetycznej, jak i przed przepięciami i sprzężeniami wywołanymi uderzeniem pioruna w okolice instalacji i w samą instalację oraz innymi przepięciami powstałymi w instalacji fotowoltaicznej i sterującej. Ograniczniki przepięć dobiera się w zależności od zastosowanej w miejscumontażu instalacji PV ochrony odgromowej oraz odstępu izolacyjnego między panelami.
Koszty instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć, korzystając z różnego rodzaju dofinasowań, ulg i odliczeń.
W przypadku fotowoltaiki dla domu:
W przypadku gospodarstwa rolnego:
W przypadku firmy: