15/02/2021
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych do konkretnej instalacji bierze się pod uwagę mnóstwo danych. Na szczęście sam inwestor nie musi znać się na wszystkich technicznych aspektach związanych z budową i funkcjonowaniem paneli, to zadanie osoby, która projektuje a potem instaluje system fotowoltaiczny. Dlatego mówi się, że dla inwestora znaczenie mają dwie sprawy: cena paneli oraz… instalator. Dlaczego instalator? Bo nieprawidłowo skonfigurowana i zamontowana instalacja PV nie tylko będzie działała nie tak jak sobie tego życzymy, ale także może być po prostu niebezpieczna.

Wybór konkretnych paneli PV pociąga za sobą konieczność przyjrzenia się m. in. takim aspektom jak:

  • Cena
  • Marka
  • Gwarancja (gwarancja na sam produkt oraz gwarancja na uzysk energii)
  • Wydajność (w tym wydajność w warunkach niskiego nasłonecznienia)
  • Moc i sprawność
  • Odporność na temperaturę
  • Technologia, w której zostały wyprodukowane
  • Mono- lub polikrystaliczność paneli
  • Budowa (szkło-szkło, szkło-folia)

Cena, marka, gwarancja

Cena i marka zwykle idą w parze, choć nie ma zasady, że im droższe panele, tym lepsze. Trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność w stosunku do paneli najtańszych, które – nawet mimo oferowanej przez producenta gwarancji – mogą bardzo szybko się zepsuć. Dla inwestora ważna jest gwarancja na panele fotowoltaiczne. Pierwsza to gwarancja na produkt, funkcjonująca tak samo jak w przypadku innych towarów: ubezpiecza nas na okoliczność zakupu wadliwie wykonanych paneli, czyli po prostu na okoliczność wad fabrycznych. Druga, obejmuje uzysk energii (minimalną wydajność panelu fotowoltaicznego we wskazanym w gwarancji okresie czasu). Jeśli z jakiegoś powodu ważna jest marka kupowanych przez nas paneli PV, to właśnie z uwagi na gwarancję. Dobra marka to dobry gwarant – pewność, że firma nie zniknie z dnia na dzień, a w sytuacji konfliktowej zawsze będzie się starała rozwiązać problem, mając na uwadze korzyści klienta.

Technologia, w której zostały wyprodukowane

Można powiedzieć, że duże zainteresowanie inwestorów fotowoltaiką oraz wysyp firm zajmujących się projektowaniem i montażem systemów PV spowodował, że konkurencja wymiotła z rynku kiepskie panele oraz niekompetentnych instalatorów. Duży wybór paneli produkowanych w różnych technologiach, np. PERC (Passivated Emitter and Rear Cells), MWT (Metal Wrap Through),  TOPCon (ang. Tunnel Oxide Passivated Contact), HCC (Half Cut Cells) może stanowić dla laików spory problem, bo każdy rodzaj paneli ma inną specyfikację techniczną, inne osiągi, inną trwałość. Dlatego właśnie tak ważna jest współpraca z profesjonalnym instalatorem, który nie tylko pomoże dobrać panele do naszych potrzeb i możliwości finansowych, ale także nie uszkodzi paneli o bardziej skomplikowanej konstrukcji podczas montażu.

Wydajność i moc

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest jednym z tych parametrów, które przesądzają o ich cenie. Parametr ten określa, w jakim stopniu dany panel przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Precyzyjniej: określa rzeczywiste roczne uzyski z metra kwadratowego instalacji fotowoltaicznej w danym miejscu.  Różne panele inaczej radzą sobie z tymi samymi warunkami.

Wraz ze wzrostem wydajności zazwyczaj wzrasta jakość wykonania (czego dowodem jest np. wyrażona w latach gwarancja produktu) oraz właśnie cena. Najmniej wydajne są panele polikrystaliczne (14-16%). Ogniwa monokrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 16-20%, przy czym w tej grupie paneli znajdziemy panele średnio wydajne i bardzo wydajne.

Z kolei moc panela informuje inwestora jedynie o tym, ile prądu dany panel wyprodukuje w warunkach testowych (temperatura 25°C, nasłonecznienie 1000W/m2, prędkość wiatru nie jest większa niż 1m/s.). Warunki takie jak testowe zdarzają się rzadko, dlatego ważne jest, żeby panel pracował z porównywalną efektywnością zarówno w dni słoneczna, jak i w dni pochmurne. Warto wiedzieć, że panele PV wcale nie lubią bardzo wysokich temperatur powietrza oraz agresywnego słońca. Najlepsze panele fotowoltaiczne zachowują 97-98% sprawności względnej w warunkach nasłonecznienia na poziomie 200W/m2, panele dobrej klasy - 94-96% sprawności względnej. Jeśli wyniki są niższe, należy uznać, że panele są kiepskiej jakości.

Jeśli zależy nam na panelach odpornych na uszkodzenia mechaniczne, można rozważyć zakup paneli z taflą szkła nie tylko z przodu, ale też z tyłu. Są odporne na mikropęknięcia, czynniki atmosferyczne i mają dłuższą gwarancję na uzysk.

To oczywiście nie wszystkie zmienne jakie bierze się pod uwagę decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych. Z uwagi na szybki rozwój branży i znaczny postęp technologiczny, samodzielny wybór konkretnego modelu może być dla inwestora, który nie dysponuje wiedzą techniczną, po prostu niewykonalny. Dlatego właśnie tak ważne jest podjęcie współpracy z firmą fotowoltaiczną i rozpoczęcie naszej przygody z fotowoltaiką od zlecenia audytu energetycznego. Znając warunki terenowe oraz nasłonecznienia w planowanym miejscu inwestycji, zapotrzebowanie posesji na energię elektryczną oraz możliwości finansowe inwestora, fachowcy są w stanie dobrać najbardziej adekwatne panele PV.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy