11/01/2021
Jaka jest żywotność paneli słonecznych?
Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

Wraz z rozwojem przemysłu fotowoltaicznego, a co za tym idzie z pojawianiem się kolejnych nowoczesnych technologii, panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej zróżnicowane tak pod względem budowy, jak i żywotności czy możliwości zastosowania. Szacuje się, że utrata wydajności nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 0,3% – 0,5% rocznie, przy czym największe straty rejestrujemy w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Producenci dają różną gwarancję na maksymalną żywotność swoich paneli, a rozrzut jest naprawdę spory – waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.

Wydajność optymalnie zlokalizowanej instalacji fotowoltaicznej w polskich warunkach klimatycznych to nieco ponad 1 000 kWh rocznie z zainstalowanego kW mocy (STC). Zazwyczaj wskaźnik ten oscyluje między 950 – 1025 kWh/kW w zależności od technologii, w której powstały panele fotowoltaiczne, inwertera i lokalizacji całej instalacji.

Trochę historii

Warto wiedzieć, że najstarsze europejskie systemy fotowoltaiczne, np. ten w Lugano w Szwajcarii, wciąż funkcjonują bez zarzutu. Po 20 latach eksploatacji  stwierdzono:

 • w przypadku 59% modułów degradację mniejszą niż 10% w stosunku do początkowej nominalnej mocy
 • w przypadku 35% modułów degradacja wyniosła 10-20%
 • w przypadku 6% modułów nominalna moc spadła poniżej 80% początkowej mocy nominalnej, czyli poniżej wydajności obecnie gwarantowanej z reguły przez producentów modułów po 25 latach eksploatacji

Żywotność nowoczesnych paneli PV

Przyjrzyjmy się teraz żywotności poszczególnych rodzajów współczesnych paneli PV. Najpopularniejsze są w naszym kraju są klasyczne

 • panele monokrystaliczne - ich sprawność waha się między 15 a 19% .
 • panele polikrystaliczne - cechują się sprawnością w granicach około 14-16 %

Oba rodzaje paneli pracują bez zarzutu znacznie dłużej, niż wynosi ich średni okres gwarancyjny. W przypadku firmy PV POLAND jest to aż 30 lat. Udzielamy 30-letniej gwarancji absolutnej nie tylko na wydajność instalacji, ale również na cały sprzęt – w tym panele i inne elementy instalacji. W przypadku firm konkurencyjnych gwarancja na sam produkt jest często krótsza o ponad połowę. Nawet gdy gwarancja wygaśnie, nowoczesne panele normalnie pracują dalej.

Rzadziej paneli fotowoltaicznych

 • panele amorficzne (z krzemu amorficznego) - charakteryzują się niskim wskaźnikiem sprawności, raptem 6-10%, ale ich zdecydowaną zaletą jest z kolei bardzo niski wskaźnik spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury; mają około 10 lat żywotności.
 • panele wykonane w technologiach MWT (Metal Wrap Through) - technologia ta może być stosowana zarówno w modułach poli- jak i monokrystalicznych; HCC (Half Cut Cels)  - tzw. ogniwa połówkowe, mają lepszy współczynnik wypełnienia modułu PV i wyższą sprawność modułu o około 1,5-3%.;  PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) -  mają dodatkową warstwę dielektryka, dzięki której zwiększona jest efektywność ogniwa oraz TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact).

Oczekuje się, że najnowsze generacje wysokiej jakości paneli słonecznych będą działać z najwyższą wydajnością od 40 do 50 lat.

Co wpływa na obniżenie żywotności paneli fotowoltaicznych?

Obok fabrycznej jakości, na żywotność paneli PV wpływają warunki atmosferyczne, w których są one eksploatowane oraz prowadzone wobec nich zabiegi konserwatorskie. Panele fotowoltaiczne nie lubią:

 • zbyt wysokich temperatur powietrza – mitem jest, że najlepsze uzyski energii są tam, gdzie jest duże nasłonecznienie i gorący klimat; nasłonecznienie  w Polsce uchodzi za optymalne do funkcjonowania fotowoltaiki.
 • gwałtownych, intensywnych gradobić i burz – choć szkło wykorzystywane do budowy paneli PV jest tak pancerne, że rzadko zdarzają się uszkodzenia, a przed uderzeniem pioruna skutecznie mogą chronić ograniczniki przepięć. Warto też dodać, że Panele PV Poland, dzięki zastosowaniu powłoki hydrofilnej czyszczą się same. Są też odporne na wstrząsy i uderzenia. Nawet ostre opady gradu nie będą im straszne!
 • zalegającego śniegu – już dwucentymetrowa jego warstwa zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się niemal do zera
 • nieprawidłowo prowadzonych prac konserwatorskich i czyszczenia – nie wolno myć nagrzanych paneli, używać ostrych narzędzi, myjek ciśnieniowych, nieodpowiednich chemikaliów

Jeśli zależy nam na maksymalnie żywotnej i wydajnej instalacji PV, warto zlecić audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu specjaliści będą w stanie rozpoznać lokalne warunki terenowe i nasłonienie  w miejscu inwestycji, a co za tym idzie, określić takie parametry instalacji PV jak:

 • wymiary, waga, liczba  i moc paneli
 • optymalna lokalizacja instalacji
 • najlepszy system montażowy


« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy