Wraz z rozwojem przemysłu fotowoltaicznego, a co za tym idzie z pojawianiem się kolejnych nowoczesnych technologii, panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej zróżnicowane tak pod względem budowy, jak i żywotności czy możliwości zastosowania. Szacuje się, że utrata wydajności nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 0,3% – 0,5% rocznie, przy czym największe straty rejestrujemy w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Producenci dają różną gwarancję na maksymalną żywotność swoich paneli, a rozrzut jest naprawdę spory – waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.
Wydajność optymalnie zlokalizowanej instalacji fotowoltaicznej w polskich warunkach klimatycznych to nieco ponad 1 000 kWh rocznie z zainstalowanego kW mocy (STC). Zazwyczaj wskaźnik ten oscyluje między 950 – 1025 kWh/kW w zależności od technologii, w której powstały panele fotowoltaiczne, inwertera i lokalizacji całej instalacji.
Trochę historii
Warto wiedzieć, że najstarsze europejskie systemy fotowoltaiczne, np. ten w Lugano w Szwajcarii, wciąż funkcjonują bez zarzutu. Po 20 latach eksploatacji stwierdzono:
- w przypadku 59% modułów degradację mniejszą niż 10% w stosunku do początkowej nominalnej mocy
- w przypadku 35% modułów degradacja wyniosła 10-20%
- w przypadku 6% modułów nominalna moc spadła poniżej 80% początkowej mocy nominalnej, czyli poniżej wydajności obecnie gwarantowanej z reguły przez producentów modułów po 25 latach eksploatacji
Żywotność nowoczesnych paneli PV
Przyjrzyjmy się teraz żywotności poszczególnych rodzajów współczesnych paneli PV. Najpopularniejsze są w naszym kraju są klasyczne
- panele monokrystaliczne - ich sprawność waha się między 15 a 19% .
- panele polikrystaliczne - cechują się sprawnością w granicach około 14-16 %
Oba rodzaje paneli pracują bez zarzutu znacznie dłużej, niż wynosi ich średni okres gwarancyjny. W przypadku firmy PV POLAND jest to aż 30 lat. Udzielamy 30-letniej gwarancji absolutnej nie tylko na wydajność instalacji, ale również na cały sprzęt – w tym panele i inne elementy instalacji. W przypadku firm konkurencyjnych gwarancja na sam produkt jest często krótsza o ponad połowę. Nawet gdy gwarancja wygaśnie, nowoczesne panele normalnie pracują dalej.
Rzadziej paneli fotowoltaicznych
- panele amorficzne (z krzemu amorficznego) - charakteryzują się niskim wskaźnikiem sprawności, raptem 6-10%, ale ich zdecydowaną zaletą jest z kolei bardzo niski wskaźnik spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury; mają około 10 lat żywotności.
- panele wykonane w technologiach MWT (Metal Wrap Through) - technologia ta może być stosowana zarówno w modułach poli- jak i monokrystalicznych; HCC (Half Cut Cels) - tzw. ogniwa połówkowe, mają lepszy współczynnik wypełnienia modułu PV i wyższą sprawność modułu o około 1,5-3%.; PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) - mają dodatkową warstwę dielektryka, dzięki której zwiększona jest efektywność ogniwa oraz TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact).
Oczekuje się, że najnowsze generacje wysokiej jakości paneli słonecznych będą działać z najwyższą wydajnością od 40 do 50 lat.
Co wpływa na obniżenie żywotności paneli fotowoltaicznych?
Obok fabrycznej jakości, na żywotność paneli PV wpływają warunki atmosferyczne, w których są one eksploatowane oraz prowadzone wobec nich zabiegi konserwatorskie. Panele fotowoltaiczne nie lubią:
- zbyt wysokich temperatur powietrza – mitem jest, że najlepsze uzyski energii są tam, gdzie jest duże nasłonecznienie i gorący klimat; nasłonecznienie w Polsce uchodzi za optymalne do funkcjonowania fotowoltaiki.
- gwałtownych, intensywnych gradobić i burz – choć szkło wykorzystywane do budowy paneli PV jest tak pancerne, że rzadko zdarzają się uszkodzenia, a przed uderzeniem pioruna skutecznie mogą chronić ograniczniki przepięć. Warto też dodać, że Panele PV Poland, dzięki zastosowaniu powłoki hydrofilnej czyszczą się same. Są też odporne na wstrząsy i uderzenia. Nawet ostre opady gradu nie będą im straszne!
- zalegającego śniegu – już dwucentymetrowa jego warstwa zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80%, a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się niemal do zera
- nieprawidłowo prowadzonych prac konserwatorskich i czyszczenia – nie wolno myć nagrzanych paneli, używać ostrych narzędzi, myjek ciśnieniowych, nieodpowiednich chemikaliów
Jeśli zależy nam na maksymalnie żywotnej i wydajnej instalacji PV, warto zlecić audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu specjaliści będą w stanie rozpoznać lokalne warunki terenowe i nasłonienie w miejscu inwestycji, a co za tym idzie, określić takie parametry instalacji PV jak:
- wymiary, waga, liczba i moc paneli
- optymalna lokalizacja instalacji
- najlepszy system montażowy
« Wróć