06/04/2021
Jaka jest różnica między solarami a panelami fotowoltaicznymi?
Jaka jest różnica między solarami a panelami fotowoltaicznymi?

Panele słoneczne, nazywane też solarami albo kolektorami słonecznymi oraz panele fotowoltaiczne (PV) pozyskują energię promieniowania słonecznego i ją przetwarzają – tyle że solary na energią cieplną, a panele fotowoltaiczne na energię elektryczną.

Solary – zasada działania

Nośnikiem ciepła w kolektorze słonecznym jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego, krążący w instalacji dzięki pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Kolektor zbudowany jest z absorbera, czyli blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne (czarny chrom, tlenki tytanu lub krzemu) oraz układu przewodów odbierających z absorbera wytwarzane ciepło. Bateria kolektora połączona jest hydraulicznie z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu wody użytkowej dwiema rurami elastycznymi ze stali nierdzewnej lub miedzianymi (orurowanie kolektora może być w układzie harfowym - rurki równoległe albo meandrowym), o średnicy dobranej do wielkości baterii słonecznej. Nośnik (roztwór glikolu) zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu, a następnie wraca schłodzony do kolektora. W poprawnie skonfigurowanej instalacji solarnej różnica temperatur pomiędzy nośnikiem wypływającym z kolektora a dopływającym do kolektora powinna wynosić maksymalnie 15°C.

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Panel fotowoltaiczny składa się z modułów fotowoltaicznych, które z koeli składają się z ogniw fotowoltaicznych (fotoogniw, ogniw fotoelektrycznych). Ogniwo to element (płytka) o właściwościach półprzewodnikowych, do produkcji którego najczęściej wykorzystuje się takie pierwiastki jak krzem (Si), german (Ge) i selen (Se). Fotoogniwo zbudowane jest z dwóch warstw półprzewodnika. Pierwsza, znajdująca się na górze, to cienka i przezroczysta warstwą typu n. Nad nią umieszczona jest elektroda ujemna i powłoka antyrefleksyjna. Na spodzie znajduje się elektroda dodatnia. Druga, grubsza warstwa umiejscowiona na dole to warstwa typu p. Obie warstwy oddzielone są barierą potencjałów, którą tworzą złącza p-n. W ogniwie słonecznym zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Polega ono na tym, że fotony światła padają na krzemową płytkę mono-, poli- lub monokrystaliczną a następnie są pochłaniane przez krzem, co skutkuje wybijaniem elektronów ze swojej pozycji i zmuszaniem ich do ruchu – ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w istniejącej już sieci energetycznej i w ten sposób energia świetlna (energia promieniowania słonecznego) zostaje przekształcona w energię elektryczną.

Czy można magazynować nadwyżki energii cieplnej uzyskiwanej dzięki solarom?

Nie, w przypadku kolektorów słonecznych nie ma możliwości magazynowania nadwyżek energii.

Czy można magazynować nadwyżki energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki panelom fotowoltaicznym?

Tak, w przypadku paneli fotowoltaicznych możemy magazynować nadwyżki uzyskiwanej energii elektrycznej na dwa sposoby:

  1. Jeśli nasza instalacja podpięta jest do publicznej sieci energetycznej (On-Grid) i oddajemy tam nadwyżki prądu wyprodukowane przez naszą własną przydomową elektrownię fotowoltaiczną, możemy ją potem odzyskać w postaci systemu opustów. Polega to na tym, że instalacje o mocy do 10 kWp mogą pobrać 80% (współczynnik 0,8) energii wprowadzonej do sieci, zaś instalacje o mocy od 10 do 50 kWp – 70% (współczynnik 0,7). Innymi słowy: można odebrać 70-80% wprowadzonej przez nas do sieci energii.
  2. Jeśli nasza instalacja nie jest podpięta do publicznej sieci energetycznej (Off-Grid), możemy magazynować nadwyżki energii w akumulatorach i wykorzystywać je w dowolnym czasie do zasilania urządzeń domowych.

Czy solary i panele fotowoltaiczne montuje się w tych samych lokalizacjach?

Tak. I solary, i panele PV najczęściej montuje się na dachu. Obydwie konstrukcje wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo podobnie i łatwo je pomylić, ale już wiemy, że zasada działanie każdej z nich jest zupełnie inna.

Która inwestycja zwraca się szybciej – w solary czy w fotowoltaikę?

Szacuje się, że zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na solary może być nawet dwa razy dłuższy niż w przypadku wyboru instalacji PV. Należy jednak pamiętać, że w obu wypadkach możemy starać się o dofinansowanie albo preferencyjny kredyt, ponieważ i solary, i panele fotowoltaiczne czerpią energię z odnawialnego źródła.

Kolektory słoneczne wybierają ci inwestorzy, którym zależy przede wszystkim na obniżeniu kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej. Panele fotowoltaiczne są o wiele bardziej uniwersalne – w grę wchodzi zasilanie elektrycznych urządzeń domowych, ogrzewanie (fotowoltaika plus pompa ciepła), przygotowanie ciepłej wody użytkowej a także magazynowanie prądu w akumulatorach i oddawanie nadwyżek do sieci celem ich późniejszego odzyskania. Oba rozwiązania, choć różne technologicznie i pod względem możliwości zastosowania, łączy proekologiczność i ta ich cecha wspólna przesądza o tym, że warto inwestować i w solary, i w fotowoltaikę -  w zależności od potrzeb.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy