05/01/2021
Jak wygląda rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym?
Jak wygląda rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym?

Decyzja o przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci (On-Grid) pociąga za sobą konieczność okresowego rozliczana się z zakładem energetycznym, z którym podpisujemy umowę. Przyjrzyjmy się samej procedurze podpisania umowy z wybraną firmą (TAURON, ENEA, ENERGA, INNOGY, PGE). 

Procedurę przyłączenia mikroinstalacji, czyli instalacji fotowoltaicznej o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, do sieci dystrybucyjnej reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r. Nr 1059 z późn. zm.).

Mikroinstalacja PV może być przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110kW.

  • Jeśli dysponujesz już przyłączem, a moc zainstalowanej mikroinstalacji nie jest większa niż moc przyłączeniowa budynku – wystarczy zgłoszenie.
  • Jeśli moc przyłączeniowa jest niższa od mocy planowanej mikroinstalacji należy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla budynku.

Wniosek o przyłączenie naszej instalacji PV do sieci zawsze kieruje się bezpośrednio do wybranej firmy energetycznej. Możemy to zrobić samodzielnie, ale w większości wypadków w załatwianiu formalności pomagają pracownicy firmy, w której zamówiliśmy projekt oraz montaż naszej przydomowej elektrowni słonecznej. Stosowne dokumenty można składać on-line albo w wersji papierowej. Cała procedura trwa nie więcej niż 30 dni.

Gdy „oddajemy” prąd do publicznej sieci energetycznej

Jeśli nie podpiszemy umowy z firmą energetyczną, nie będziemy mogli przekazywać do sieci nadwyżek wyprodukowanego przez nas prądu. Kiedy zakład energetyczny pozytywnie zweryfikuje nasz wniosek, nieodpłatnie wymieni na naszej posesji licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy, czyli taki, który umożliwia wskazanie poziomu zużytej przez nas energii i tej, którą oddajemy do sieci.

Nadwyżkę wyprodukowanej energii, czyli energia wyprodukowana w słoneczne letnie dni, która nie zostanie wykorzystana na bieżąco zostaje przesłana do sieci. Z nadwyżki energii wyprodukowanej latem możemy skorzystać zimą lub w bardziej pochmurne dni.

Co to jest rozliczenie prosumenckie

Zgodnie z zapisami ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, właściciel przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej podlega tzw. rozliczeniu prosumenckiemu i może odebrać zmagazynowaną w sieci energię elektryczną jedynie w formie tzw. systemu opustów. Oznacza to, że zakład energetyczny umożliwi nam bezpłatny odbiór 80% energii wpuszczonej do sieci dla instalacji o mocy do 10 kWp  (energia jest bilansowana w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kWp ) oraz 70% energii dla instalacji o mocach większych niż 10 kWp (energia jest bilansowana w stosunku 0,7:1 dla instalacji o mocy od 10 do 50 kWp).

Na rozliczenie nadwyżki mamy 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci. Jeśli zatem wyprodukujemy za dużo energii, nie będziemy w stanie jej odzyskać (nie uda się jej zbilansować) i zostanie ona po prostu utracona. Właśnie dlatego zaleca się, żeby każde gospodarstwo domowe, które decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, dążyło do uzyskania optymalnego stopnia samowystarczalności energetycznej oraz minimalizowanie strat związanych z oddawaniem wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej. Aby dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, która będzie optymalna do zapotrzebowania warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego.

Samowystarczalność energetyczna

Choć nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy jednak zajęli się ich obsługą w celu uzyskania samowystarczalności energetycznej.  Wystarczy zaopatrzyć je w system zapewniający monitoring, rejestrację i przechowywanie parametrów wejściowych i wyjściowych falownika oraz umożliwia przeglądanie ich zdalnie – za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Taki system kontroli pomoże nam monitorować ilość energii wytwarzanej przez naszą przydomową elektrownię słoneczną. Wraz z nim warto zainstalować regulator zużycia energii, który umożliwi przesyłanie nadmiaru prądu do wymienionych wyżej urządzeń.

Jeśli jednak nasza nadprodukcja energii elektrycznej trafia do sieci, będziemy otrzymywać od zakładu energetycznego specjalne faktury prosumenckie. Figuruje na nich podsumowanie ilości oraz rozliczenie energii pobranej z sieci i energii wyprodukowanej. Prosument obarczony jest jedynie opłatami dystrybucyjnymi.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy