22/03/2021
Jak sprawdzić jakość paneli fotowoltaicznych?
Jak sprawdzić jakość paneli fotowoltaicznych?

Czy jesteśmy  w stanie samodzielnie sprawdzić jakość paneli fotowoltaicznych? Zarówno w przypadku paneli nowych, jak i używanych mamy, niestety, bardzo ograniczone możliwości. Ale…

Trzeba mieć świadomość, że panele od uznanych dostawców są na etapie produkcji wielokrotnie testowane - przechodzą szereg prób wytrzymałości na stres cieplny, uszkodzenia mechaniczne, a niekiedy i działanie czynników chemicznych. Uznani producenci bardzo dbają o to, żeby sygnowane przez nich panele PV spełniały najwyższe normy jakości, dzięki czemu mogą one mieć długi okres gwarancyjny.

Kupując panele fabrycznie nowe powinniśmy zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

 • parametry (najważniejsze - znajdziemy je na karcie katalogowej)
 • moc
 • cena
 • producent
 • gwarancja

Wszystkie parametry znajdziemy na karcie katalogowej produktu. Dla laika mogą być one nieczytelne, ale specjaliści radzą, aby zwrócić uwagę na te:

 • Moc w punkcie MPP (PMPP ) [W] STC – to parametr określający moc w maksymalnym punkcie pracy dla standaryzowanych warunków testowych i stanowi punkt odniesienia przy planowaniu/projektowaniu generatora PV
 • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] NOC – ten parametr pomoże stwierdzić z jaką mocą będzie pracować panel w warunkach bardziej zbliżonych do rzeczywistości, czyli w normalnych warunkach eksploatacji
 • Temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/K] - to jeden z najistotniejszych parametrów świadczącym o tym jaką panel osiągnie moc w danej temperaturze
 • Temperatura ogniw przy pracy znamionowej - parametr ten określa skłonność modułu do nagrzewania się w czasie pracy w normalnych warunkach eksploatacji (dobrej jakości panel powinien mieć parametr 45 st. C lub mniej)
 • Gwarancja liniowa – parametr podpowiada, jaką minimalną moc modułu gwarantuje producent na przestrzeni lat użytkowania instalacji - im wartości wyższe, tym lepiej

Kupując nowe panele fotowoltaiczne musimy mieć pewność, że spełniają wymagania prawne, wszelkie wytyczne obowiązujące na terenie kraju, przepisy i normy techniczne, oraz że zostały pod tym kątem przebadane przez niezależne jednostki certyfikujące. Brak informacji oraz certyfikatów powinien wzbudzić naszą czujność, bo może się okazać, że mamy do czynienia z panelami słonecznymi wątpliwej jakości. 

Oczywiście możliwe jest, z taśmy fabrycznej zjedzie panel wadliwy. W procesie produkcyjnym lub gdy konstrukcja paneli nie jest właściwie uszczelniona mogą powstawać wewnętrzne zanieczyszczenia, które wpływają nie tylko na walory estetyczne instalacji, lecz przede wszystkim na tworzenie zacienienia, a tym samym ograniczenie wydajności produkcji energii. Jeśli trafimy na taki panel, warto skorzystać z możliwości zwrotu.  Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że uszkodzenia takie mogły dostać się do wnętrza panelu przez pęknięcia powstałe podczas transportu.

O wiele trudniej przekonać się o jakości paneli używanych. Minimum wiedzy, jaką powinniśmy uzyskać od sprzedającego to informacje o tym,  w jakich warunkach klimatycznych panele pracowały do tej pory:

 • jak duże jest tam natężenie promieniowania słonecznego (ryzyko degradacji)
 • czy występują tam intensywne opady deszczu (ryzyko delaminacji, czyli rozwarstwienia się powłoki antyrefleksyjnej)
 • czy mogły być narażone na uszkodzenia związane z występowaniem silnych wiatrów (ryzyko mikrouszkodzeń niewykrywalnych dla laika, spowodowanych spadającymi gałęziami czy dachówkami).

Równie dobrze możemy trafić na panele całkiem dobrej jakości, które poprzedni właściciel użytkował krótko a potem wymienił na modele nowszej generacji, jak i panele, które w naturalny sposób uległy starzeniu i degeneracji, co oznacza, że powinny już trafić do utylizacji, a nie na rynek wtórny. Aby dowiedzieć się o ich rzeczywistych parametrach, należałoby przeprowadzić specjalistyczne badania, a tego nie jesteśmy w stanie ani zrobić samodzielnie, ani zlecić żadnej firmie. Panel używany, który został "odświeżony" przez nieuczciwą firmę i ponownie oferowany w sprzedaży jako pełnowartościowy nowy produkt, będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie, choć może nie nadawać się już do użytku.

Ograniczone możliwości sprawdzenia jakości paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie powinny skłonić nas do korzystania wyłącznie z usług firm fotowoltaicznych cieszących się uznaniem klientów oraz renomą w branży. Kupowanie paneli PV o nieweryfikowalnej jakości i w podejrzanie niskiej cenie nie może być postrzegane w kategoriach oszczędności. Niskiej jakości panele będą dawały niskie uzyski mocy – o połowę albo nawet więcej, a jeśli nie będą miały gwarancji, odzyskanie pieniędzy od sprzedawcy będzie po prostu niemożliwe.

Gwarancja na panele PV, którą daje nam producent oraz gwarancja na ich montaż, którą uzyskamy od firmy fotowoltaicznej to wystarczające zabezpieczenie na każdą okoliczność. Nie możemy przeprowadzić badań jakości paneli, ale możemy zaufać rzetelnym dostawcom fotowoltaiki. « WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy