12/03/2021
Jak działa optymalizator mocy paneli słonecznych?
Jak działa optymalizator mocy paneli słonecznych?

Optymalizator mocy paneli słonecznych to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest zwiększenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Optymalizator mocy jest urządzeniem elektronicznym. Może być montowany w puszkach połączeniowych modułów albo jest elementem łączącym panele z inwerterem. Moduły ze zintegrowanymi optymalizatorami mocy nazywane są modułami SMART. Moduły SMART oprócz podstawowej roli produkcji prądu elektrycznego, mają dodatkowe funkcje: optymalizatora mocy, monitoringu i bezpieczeństwa. Technologia SMART w każdym module fotowoltaicznym umożliwia osiągniecie maksymalnej produkcji energii elektrycznej.

Zasada działania optymalizatora mocy

Używając precyzyjnego technicznego języka, mówimy, że optymalizator wymusza pracę w punkcie mocy maksymalnej (MPPT) na poziomie pojedynczego modułu. Oznacza to, że urządzenie wyszukuje maksymalny punkt mocy (MPPT), co przyczynia się do zwiększenia mocy wyjściowej pojedynczego modułu, a tym samym do zwiększenia uzysków z modułu.

Musimy pamiętać, że moduły fotowoltaiczne budowane są z szeregowo połączonych ze sobą pojedynczych ogniw słonecznych, co oznacza, że cały moduł działa tak dobrze, jak jego najsłabsze ogniwo. Czyli: wystarczy, że jedno ogniwo jest zacienione, a wpływa to negatywnie nie tylko na wydajność pojedynczego modułu (panelu), ale również na cały system – na całą instalację.  Dochodzi wtedy do sytuacji, w której moc całego panela spada, a co za tym idzie – spada moc całej instalacji.

Podsumowując: optymalizator mocy paneli słonecznych chroni instalację przed skutkami częściowego zacienienia tworzących ją paneli słonecznych. Ma on za zadanie obciążyć moduł PV w optymalny sposób - taki, który w danych warunkach nasłonecznieniowych zapewni na wyjściu największą możliwą moc, niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe moduły w szeregu. Upraszczając: jeśli któreś z ogniw działa gorzej, nie pociąga za sobą pozostałych.

Warto wiedzieć, że optymalizatory mocy są przydatne także w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego na modułach PV, które może się pojawić jako efekt np. nierównomiernego starzenia się poszczególnych ogniw w modułach PV, punktowego zabrudzenia ogniw, nierównomiernego nagrzewania się poszczególnych ogniw w modułach czy uszkodzenia diod obejściowych.

Jeśli mamy do czynienia z zacienieniem, którego nie sposób usunąć, bo wiąże się z obecnością w przestrzeni stałych barier związanych z gruntem, np. latarń, sąsiadujących budynków, uzyski z instalacji z optymalizatorem mocy, mogą być wyższe nawet o 20% w porównaniu do instalacji bez optymalizatorów.

Kiedy bezwzględnie należy użyć optymalizatora mocy

Specjaliści zalecają, żeby nie wahać się przed kupieniem optymalizatora mocy, gdy:

  • panele fotowoltaiczne rozmieszone są na tzw. trudnym dachu, co oznacza, że są ulokowane pod różnymi kątami  albo część paneli usytuowana jest na dachu, a część na gruncie
  • mamy do czynienia z tzw. przesuwającym się cieniem, który związany jest z obecnością w przestrzeni stałych barier i sprawia, że w ciągu dnia wszystkie moduły fotowoltaiczne (lub ich części)  po kolei mogą ulegać okresowemu zacienieniu
  • nasza instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych o różnym stopniu wydajności

Jeśli nasza instalacja posadowiona jest na idealne równym terenie, kąt padania promieni słonecznych na poszczególne moduły jest identyczny i żadnemu z modułów nie zagraża cień rzucany przez budynki, drzewa, latarnie czy inne przeszkody, można rozważyć ewentualną rezygnacje z optymalizatorów.

Czy optymalizatory mocy są drogie

Cena pojedynczego optymalizatora mocy paneli fotowoltaicznej waha się od stu do kilkuset złotych. Każdy panel fotowoltaiczny musi być wyposażony w osobny optymalizator mocy, dlatego cenę pojedynczego optymalizatora należy przemnożyć przez liczbę użytkowanych paneli.

Zakup optymalizatorów mocy paneli fotowoltaicznych wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale suma korzyści wynikających z zakupu - wzrost wydajności instalacji PV, zwiększenie bezpieczeństwa, regulowanie napięcia DC oraz możliwość wygodnego monitorowania całej instalacji z poziomu aplikacji na telefonie czy komputerze -  zdecydowanie przemawia na korzyść zakupu.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy