02/11/2020
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

To pytanie często do nas wraca i sami chcielibyśmy mieć na nie uniwersalną odpowiedź – jednak do tej pory nam się nie udało jej znaleźć. Najbliższa ideałowi jest odpowiedź „to zależy”. Uprzedzamy więc: w tekście nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie, czy dla Twojego domu lepsza będzie instalacja 3 kW czy 6 kW! 
 

Jak dobrać moc instalacji?

Określenie, jaka moc jest optymalna dla instalacji fotowoltaicznej w domu lub gospodarstwie rolnym, a także w firmie, to skomplikowana procedura. Ile bowiem domów, firm i gospodarstw, tyle różnych warunków potrzeb, projektów i zmiennych. Wysokość mocy instalacji zależy od całego szeregu czynników takich, jak azymut i typ dachu, warunki energetyczne, moc przyłączeniowa, wysokość dotychczas płaconych rachunków, nasłonecznienie, ewentualne przeszkody (np. okna dachowe czy tzw. „jaskółki”). To jednak nie wszystko, bo wspomnianych zmiennych jest zdecydowanie więcej, a te, które wymieniliśmy, to zaledwie ułamek…

Nie powinno więc dziwić, że każdy projekt traktujemy indywidualnie z maksymalnym nastawieniem na potrzeby klienta oraz warunki, jakimi dysponuje. Gdybyśmy każdy przypadek traktowali w ten sam sposób, co drugi klient mógłby skarżyć się na niewystarczającą produkcję energii, a pozostali twierdziliby, że moc instalacji przewyższa ich potrzeby i wydali na nią zbyt wiele pieniędzy.

Audyt, czyli początek i podstawa inwestycji

Kluczem w każdej firmie, zajmującej się instalacją, montażem i uruchomieniem przydomowych elektrowni fotowoltaicznych, jest audyt. To uważna analiza i zapoznanie się z oczekiwaniami klienta, uzyskanie od niego niezbędnych danych dotyczących zabudowy domu czy gospodarstwa domowego pozwala uzyskać wstępny obraz tego, jak powinna wyglądać jego instalacja PV. Audyt generuje również odpowiedzi na wiele innych pytań, nie tylko o moc instalacji, ale także o to, kiedy mniej więcej można spodziewać się zwrotu z inwestycji, jaki będzie jej koszt czy wreszcie – ile modułów może znaleźć się na dachu lub gruncie tak, by pokrywał nasze zapotrzebowanie na energię.

Fotowoltaika – kalkulator

Przy audycie i planowaniu inwestycji w fotowoltaikę najważniejsze są trzy kryteria, czyli  bezpieczeństwo, szybki zwrot z inwestycji oraz produkcja takiej ilości prądu, która wystarcza Twojemu gospodarstwu domowemu czy firmie. Jesteśmy tego świadomi od samego początku i na każdym użytkowniku zależy nam tak samo, dlatego też każdy przypadek rozpatrujemy z maksymalną uważnością i wnikliwością. Zanim otrzymasz od nas wyniki audytu, możesz być pewny, że uwzględniliśmy w nim wszystko, czego potrzebujesz – skrojone na miarę Twoich możliwości. Nie ma więc gotowego wzoru matematycznego, który pozwoli na obliczenie wystarczającej mocy dla instalacji PV dla Twojego domu. Gdyby był… chętnie byśmy go poznali i się nim podzielili!« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy