27/06/2022
Jak OZE może pracować dla rolnika?
Jak OZE może pracować dla rolnika?

Gwałtownie podwyższane ceny żywności i energii kładą się cieniem na portfelach Polaków. Rachunki za prąd i ogrzewanie są szczególnie odczuwalne tam, gdzie potrzeba go nieustannie, w dużych ilościach, jak w firmach czy gospodarstwach. Rozwiązań na wysokie opłaty można znaleźć kilka, ale wśród nich, jest tylko jeden sposób, którego efekty są widoczne od razu i trwale ochrania rolników przed postępującą inflacją. Już w ciągu ostatnich kilku lat, przejeżdżając obok polskich gospodarstw rolnych, możemy dostrzec panele fotowoltaiczne, które nie tylko dostarczają ogromne oszczędności na poczet np. dalszego rozwoju gospodarstwa, ale również podwyższają poziom unowocześnienia agrokultury w ekologiczny sposób. Dlaczego aż tak wielu rolników inwestuje w OZE i jakie są możliwości wsparcia finansowego inwestycji? Czytaj dalej!

 

Gospodarstwo z fotowoltaiką

Nikt tak nie potrafi docenić potencjału drzemiącego w naturze, jak rolnicy, którzy wyciągają z niej, to, co najlepsze dla siebie i innych. Współcześnie, dobre rolnictwo jest jeszcze bardziej doceniane przez konsumentów, którzy świadomiej wybierają produkty na swoje talerze. Ważnymi wyznacznikami wyboru produktów okazują się informacje, czy dane warzywa/owoce pochodzą z upraw polskich oraz adnotacja o posiadaniu przez nie certyfikatów BIO/ECO/ORGANIC, świadczących o minimum przetworzenia, a co za tym idzie, maximum zdrowia. Warto zaznaczyć, że gospodarstwo, które w całości korzysta z natury, czyli w swojej produkcji bazuje na zielonej energii, może uzyskać w świadomości konsumentów status wiarygodnego oraz stuprocentowo ekologicznego dostawcy żywności. Dobry produkt i zaufany dostawca jest niezwykle istotny dla współczesnego kupującego, dlatego warto brać pod uwagę nawet źródło energii, na którym dane gospodarstwo opiera swoje zapotrzebowanie.

 

Co fotowoltaika oznacza dla rolnika?

  1. Ogromne oszczędności. Nie ma co ukrywać, im wyższy poziom automatyzacji gospodarstwa, tym większy pobór prądu, czego odzwierciedleniem są rachunki w wysokości nawet kilkudziesięciu TYSIĘCY za MIESIĄC! Od momentu podłączenia fotowoltaiki, takie rachunki mogą zostać drastycznie zredukowane i odegnać zmartwienia dotyczące przepłacania na rachunkach za prąd — a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na rozwój gospodarstwa lub inne potrzeby.

 

  1. Dofinansowania. Właściciel gospodarstwa nie musi być zdany sam na siebie, może on skorzystać z dofinansowania, takiego jak Agroenergia, które w 2022 r. ma charakter bezzwrotnej dotacji zależnej od przewidywanej mocy instalacji (do 30 kW – max. 15 tys. zł; do 50 kW max. 25 tys. zł) Dodatkowe 10 tys. zł mogą otrzymać właściciele gospodarstw, którzy przewidują instalację hybrydową, czyli przyłączenie fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Oczywiście należy też pamiętać o takim udogodnieniu jak ulga inwestycyjna przysługująca rolnikom na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wówczas właściciel gospodarstwa ma szansę obniżyć podatek rolny, a 25%, a ulga może być odliczana przez kolejne 15 lat!

 

  1. Wpływ na walkę ze smogiem. Poprawa stanu jakości powietrza w Polsce powinien być jednym z celów każdego obywatela. Nie ma jednak co ukrywać, tam, gdzie jest więcej zapotrzebowania na energię, zmiana źródła na OZE ma o wiele większy wpływ na wsparcie środowiska naturalnego. Dlatego, tak wiele oznacza wymiana przez gospodarstwa tradycyjnych źródeł energii i ogrzewania, na alternatywne, które pomagają w walce o czystsze powietrze w naszej okolicy.

 

Należy zwrócić uwagę, że przestrzeń i budynki gospodarstwa są niezwykle wdzięczne dla umiejscowienia paneli fotowoltaicznych. Mogą one zostać zamontowane na hali produkcyjnej, obornikach, wiatach lub nieużytkowanym gruncie. Panele mogą więc być ułożone w taki sposób, aby mogły swobodnie czerpać maksymalne uzyski z energii słonecznej, która następnie przełoży się na pracę gospodarstwa.

 

Fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii

Opłacalność fotowoltaiki wzrasta jeszcze bardziej, gdy inwestycje poszerzymy o pompę ciepła i magazyn energii. Samodzielne kumulowanie nadwyżek prądu z fotowoltaiki to sposób na bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa w takich przypadkach, gdy np. zostanie zerwana linia lub wystąpią inne problemy po stronie dostawcy prądu. Wówczas rolnik bazuje na zgromadzonej energii i nie musi przerywać pracy, a tym samym nie jest narażony na straty. Magazyn energii to również pomocne urządzenie przy nowym sposobie rozliczania – net-billingu. Dlaczego? Nie musimy sprzedawać i kupować energii z sieci, co niekiedy (w zależności od ustalonej stawki) mogą okazać się mniej opłacalne dla prosumenta. Gdy zajdzie taka potrzeba możemy pobrać dodatkową moc z magazynu bez włączania w to procesu kupna-sprzedaży energii z sieci.

Na koniec: pompa ciepła. To urządzenie pomoże w sposób ekologiczny ogrzać budynek oraz wodę użytkową. Ponadto istnieje możliwość dostosowywania temperatur dla danych pomieszczeń, co szczególnie jest przydatną funkcją w gospodarstwach rolnych.

Reasumując: Inwestycja w chociaż jedno urządzenie OZE to dla gospodarstwa bezpieczeństwo, samowystarczalność oraz niezaprzeczalnie wysokie oszczędności!

 

Chcesz dowiedzieć się, jak urządzenia OZE mogą wyglądać u Ciebie?

Skontaktuj się z nami!

Napisz na kontakt@pvpoland.pl lub zadzwoń pod  732 081 031

Nie zapomnij o naszym kalkulatorze PV, gdzie wyliczysz koszt swojej inwestycji! :)« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy