19/02/2021
Fotowoltaika zimą. Jak działają panele fotowoltaiczne w okresie zimowym?
Fotowoltaika zimą. Jak działają panele fotowoltaiczne w okresie zimowym?

Najwięcej energii z instalacji fotowoltaicznej uzyskuje się od kwietnia do czerwca, a najmniej od grudnia do lutego. Szacuje się, że okresie wiosenno-letnim instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kWp może wytworzyć nawet około 180 kWh w ciągu miesiąca, a w grudniu i styczniu liczba ta wynosi raptem ok. 20-30 kWh. Nieco łaskawszy jest luty: ok. 60 kWh.

Od kwietnia do września na obszar Polski trafia 80% promieniowania rocznego, a obszar Polski południowej w skali roku może otrzymywać nawet o 10% więcej energii słonecznej niż tereny wysunięte na północ.

Zima to nie tylko mniejsze nasłonecznienie, ale także opady śniegu oraz mróz. Warto mieć świadomość, że w związku z następującymi na naszych oczach zmianami klimatycznymi zimą coraz rzadziej występuje tak radyklane ograniczenie natężenia promieniowania słonecznego, żeby produkcja energii elektrycznej przez system fotowoltaiczny stawała się nieopłacalna. Podobnie jest ze śniegiem, którego opady notuje się rzadziej i są one mniej intensywne. Specjaliści podkreślają, że upały i długo utrzymująca się słoneczna bezwietrzna pogoda nie są najlepsze dla produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych. Można więc zaryzykować twierdzenie, że w czasie polskiej zimy panele fotowoltaiczne działają o wiele lepiej, niż można by przypuszczać. Pojedyncze pochmurne dni nie mają zbyt dużego znaczenia dla całorocznej produkcji energii, dopiero długo utrzymujące się zachmurzenie, a zimą także smog mają wpływ na pracę fotowoltaiki. 

Mróz a fotowoltaika 

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są zdolne pracować efektywnie do temperatur rzędu minus 40 stopni. Swego czasu rozważano nawet instalację systemu fotowoltaicznego na użytek stacji antarktycznej im. Arctowskiego, ale niestety w rejonie Zatoki Admiralicji jest za małe nasłonecznienie i ostatecznie zrezygnowano z eksperymentu. Warto jednak pamiętać, że mróz nie był czynnikiem uniemożliwiającym pracę ogniw PV. Sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, co oznacza, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni.

Wpływ zalegającego śniegu na pracę paneli fotowoltaicznych 

Pokrywa śnieżna zalegająca na panelach fotowoltaicznych zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu – przy pokrywie dwucentymetrowej przepuszczalność zmniejsza się nawet o 80%, a przy dziesięciocentymetrowej spada niemal do zera. Zaleganie śniegu związane jest nie tylko z samą jego konsystencją i lepkością (ciężki mokry śnieg łatwiej przywiera do panela, a potem przymarza, niż lekki kopny puch), ale także z nachyleniem modułów. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli. W górach i na Suwalszczyźnie, czyli na terenach, na których tradycyjnie zimy są bardziej śnieżne, stosuje się nieco większe nachylenie paneli. Dzięki zwiększonemu promieniowaniu słonecznemu odbijanemu od pokrywy śnieżnej możliwy jest wtedy nieznaczny zysk na wydajności instalacji.

Jeśli śnieg nie zsuwa się samoczynnie, musimy go usuwać. Trzeba jednak uważać, żeby nie porysować i nie uszkodzić szklanej powierzchni panelu, dlatego nie wolno używać żadnych ostrych drapaków czy myjek ani agresywnych detergentów. Jeśli nie radzimy sobie z usuwaniem śniegu, można zamówić fachowy serwis.

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy zaniedbaliśmy ostatni jesienny przegląd paneli i pod śniegiem zalega na nich także warstwa opadłych liści, ptasich odchodów i kurzu. Wtedy mamy gwarantowany stuprocentowy spadek mocy i staje przed nami konieczność bardzo precyzyjnego czyszczenia modułów.

Magazynuj prąd latem, odbieraj zimą

Jeśli mamy uzasadnione obawy, że na terenie naszej posesji zima znacząco wpłynie na uzysk energii elektrycznej, warto rozważyć inwestycję w instalację Off-Grid czyli instalację umożliwiającą magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej w naszych prywatnych magazynach czyli akumulatorach. Prąd zgromadzony w miesiącach letnich można wykorzystać zimą. Jeśli korzystamy z instalacji On-Grid, czyli instalacji podłączonej do publicznej sieci energetycznej, także możemy odzyskać część prądu. Jeżeli nie uzyskujemy 100% samowystarczalności energetycznej, czyli nasze gospodarstwo domowe zużywa mniej energii niż produkuje, nadwyżki prądu trafiające do sieci energetycznej możemy odebrać w miesiącach o niższej produkcji, czyli np. zimą w postaci opustów.

Czy można montować panele fotowoltaiczne zimą?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ekipa instalacyjna pracowała także zimą. Niezbędna będzie odpowiednia odzież ochronna oraz przestrzeganie zasad BHP. Oprócz tego, montując fotowoltaikę zimą możemy liczyć się z krótszym czasem oczekiwania na montaż czy… krótszy czas oczekiwania na zwrot z ulgi podatkowej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że decydując się na inwestycję w fotowoltaikę pod koniec roku kalendarzowego rozpoczniemy nowy okres rozliczeniowy z zakładem energetycznym od stycznia, co znacznie ułatwi nam bilansowanie domowego budżetu. « WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy