22/03/2022
Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Kim jest prosument?

Użytkownicy instalacji fotowoltaicznej nazywani są prosumentami. Takim mianem określane są jednakowo osoby fizyczne, firmy, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Nie ma tutaj większych ograniczeń, każdy może zamontować fotowoltaikę oraz czerpać z darmowego źródła energii. Domy wielorodzinne nie są tutaj odosobnione i mogą uzyskać wsparcie w finansowaniu inwestycji. Najczęściej są to środki samorządowe, ogólnopolskie lub unijne. Poza tym tak samo, jak dla firm, są dostępne atrakcyjne pożyczki, leasingi, a nawet abonamenty na fotowoltaikę. Dzięki temu spółdzielnia spłaca inwestycje bez znacznego obciążenia jej budżetu.

 

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni

Bloki i budynki wielorodzinne mogą czerpać ogromne oszczędności opierając się na energii pozyskiwanej z fotowoltaiki. Głównym powodem, który przemawia za montażem instalacji tam gdzie konsumowany jest prąd, są realne zyski wynikające z redukowanych rachunków za energię. Brak poboru prądu z sieci sprawia, że mieszkańcy są uniezależnieni od nieustannie podwyższanych opłat i mogą odciążyć swój domowy budżet. Plusy budynków wielorodzinnych są takie, że panele fotowoltaiczne mogą być umiejscowione na dachu, które przeważnie są położone wysoko, więc nie ma dużych możliwości powstawania zacienień, a to daje efekt zwiększonego wyeksponowania na słońce.

 

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie – korzyści z fotowoltaiki

Można wyróżnić jeszcze więcej plusów założenia instalacji fotowoltaicznej dla budynków wielorodzinnych lub bloków:

  • Ciąg przyczynowo skutkowy:

założenie fotowoltaiki – niskie rachunki za prąd – odciążenie budżetu domowego każdej z zamieszkałych rodzin = realne oszczędności

  • Fotowoltaika jest bezpieczna dla środowiska dzięki bazowaniu na zasobach naturalnych, wpływa pozytywnie na alarmującą sytuację smogową w Polsce.
  • Niezależność wobec nieustannych podwyżek cen prądu.

 

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie – zasady fotowoltaiki

Jeśli chodzi o koszt fotowoltaiki dla domów wielorodzinnych, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego mieszkańców. Jednakże tacy przyszli prosumenci mogą liczyć na różne dotacje w szczególności od województw i gmin, w których umiejscowiony jest budynek. Istnieje kilka rządowych dofinansowań przygotowanych specjalnie dla wspólnot mieszkaniowych i dla spółdzielni. Takie dotacje — My, jako firma fotowoltaiczna przeglądamy na bieżąco, więc w sytuacji, gdy nasi Klienci są zainteresowani wsparciem w inwestycji, jesteśmy przygotowani i mamy odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Co u nas znamienne to, to, że wspieramy w kompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji potrzebnej do uzyskania dotacji. załatwiamy całą dokumentację w błyskawicznym tempie.

 

Status spółdzielni energetycznej

Czym jest status spółdzielni energetycznej? Mówi o tym ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw w art. 2, pkt 33a:

Spółdzielnia energetyczna — spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. — Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2018 r. poz. 1285 oraz z 2019 r. poz. 730, 1080 i 1100) lub ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej;

Taki status pozwala na założenie fotowoltaiki dla spółdzielni o wiele większych, gdzie mieszkańcy nie muszą się martwić o wzrastające ceny prądu. Nie musi on być [status] tylko wykorzystywany do zagwarantowania dostaw do mieszkań, ale również do części wspólnych dla wszystkich lokatorów, mowa tu np. o oświetlenia korytarzy, miejsc parkingowych, wind, klimatyzacji. Dodatkowo  można przyłączyć pompę ciepła, która bazując na prądzie z fotowoltaiki, dostarczy ekologicznego i darmowego ogrzewania budynków.

 

Czy spółdzielnia ponosi dodatkowe opłaty za fotowoltaikę?

Spółdzielnia nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za zieloną energię wprowadzoną do budynku za pomocą OZE, więc właściciele nie muszą się martwić o na przykład, tzw. opłaty mocowe czy kogeneracyjne. Jednakże to, co jest ważne, to stawka VAT wynosząca 8% dla m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, z racji tego, że są to przeważnie budynki, które włączane są do społecznego programu mieszkaniowego (domy do 300 m2 i mieszkania do 150 m2).  Taka stawka VAT obejmuje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną na potrzeby własne.

 

Zastanawiasz się, jakie są możliwości korzystania z zielonej energii dla Twojego budynku?

Skontaktuj się z nami!

Przedstawimy indywidualną ofertę opartą o zapotrzebowanie energetyczne mieszkańców oraz czerpanie jak największych korzyści z fotowoltaiki 😊

 « WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy