12/11/2020
Fotowoltaika dla rolnika – to się opłaca
Fotowoltaika dla rolnika – to się opłaca

Fotowoltaika dla rolnika – to się opłaca

Boom na foltowoltaikę trwa. Zainteresowanie pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł jest coraz większe nie tylko wśród właścicieli domów, ale przede wszystkim w rolnictwie. Z roku na rok liczba instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rośnie. Nic dziwnego, jest to inwestycja, która z każdym rokiem przynosi dla rolników coraz większe oszczędności. W czasach pełnej automatyzacji w rolnictwie obniżenie rachunków za energię elektryczną jest szczególnie istotne.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która może być wykorzystywana w domu lub w dowolnym budynku gospodarczym. Jest to sprawdzone i ekologiczne rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego.

Wyprodukowaną  w ciągu dnia energię można wykorzystywać na bieżąco lub może być magazynowana i wykorzystywana w późniejszym czasie. Energia, która nie zostanie od razu zużyta staje się nadwyżką i trafia do sieci energetycznej. Ta sama sytuacja dotyczy energii wyprodukowanej latem. Wytworzona energia trafia do sieci, a z wyprodukowanego latem prądu można korzystać zimą.  W ciągu roku można wykorzystać nawet do 80% wyprodukowanej nadwyżki prądu.

Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne można zainstalować nie tylko na dachu domu, ale także na każdym budynku gospodarczym lub postawić na gruncie. Instalację można zamontować na niezagospodarowanych dotąd powierzchniach takich jak dachy i wiaty. Najważniejsze aby miejsce było dobrze nasłonecznione, ponieważ panele czerpią energię ze słońca i generują prąd w ciągłu dnia.

Jakie korzyści niesie za sobą fotowoltaika?

Fotowoltaika to przede wszystkim oszczędność. Rolnicy płacą za energię elektryczną zgodnie ze stawkami taryfy C, która jest najdroższa ze wszystkich taryf za energię. Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne pozwalają zredukować rachunki za prąd do 0 zł, obniżając w ten sposób koszty funkcjonowania całego gospodarstwa. Instalując panele nie musimy być zależni od sieci energetycznych oraz nie musimy się obawiać podwyżek cen prądu, ani żadnych dodatkowych kosztów związanych z pobieraniem i wykorzystywaniem energii elektrycznej. Wykorzystanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne znacznie obniży koszty generowane przez całe gospodarstwo. Szczególna oszczędność dotyczy w pełni zautomatyzowanych gospodarstw, w których zapotrzebowanie na energię eklektyczną jest bardzo wysokie. Panele fotowoltaiczne to także inwestycja na lata. Gwarancja na system fotowoltaiczny to aż 30 lat. Dzięki długiej gwarancji obejmującej zarówno materiały, jak i serwis instalacji przez wiele lat nie musimy się niczym martwić.

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na wykorzystanie nieużywanych dotąd powierzchni. Produkcja zielonej energii przez budowę farmy fotowoltaicznej, gdzie wytworzony prąd nie jest wykorzystywany na własne potrzeby, ale jest odsprzedawany do sieci stanowi swego rodzaju alternatywę dla uprawy ziemi i pozwala wykorzystać nieużywaną lub nieurodzajna ziemię.

Budowa instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie to świadomy i odpowiedzialny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Panele fotowoltaiczne są ciche oraz w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska. Obsługa paneli nie wymaga żadnego zaangażowania – nic nie trzeba przy nich robić, a sam montaż instalacji to zaledwie jeden dzień. Instalacja fotowoltaiczna podnosi także prestiż i wartość gospodarstwa. Gospodarstwa inwestujące w nowoczesne i ekologiczne technologie są postrzegane jako prestiżowe i innowacyjne.

Jak obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Dla osób, które zdecydują się na instalację paneli fotowoltaicznych przygotowano wiele rozwiązań, które znacznie obniżają koszty całej inwestycji. W ramach rządowego programu „Mój Prąd” na całą instalację można uzyskać nawet 5000 zł dofinansowania. Rolnicy mogą także skorzystać z licznych dotacji i ulg. Najważniejszą i największą ulgą dla rolników jest tzw. ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne z naturalnych źródeł energii. Wysokość ulgi to aż 25% kosztów poniesionych na inwestycję i ten koszt jest odliczany od podatku rolnego. Dodatkowo od kosztów instalacji fotowoltaicznej rolnicy mogą odliczyć VAT.

Od września 2020 r. rolnicy będą mieli także możliwość skorzystania z dofinansowania udzielanego w ramach programu „Agroenergia” organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu programowi gospodarstwa rolne mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 20% wartości kosztów instalacji.

Specjaliści z PV Poland doradzą z jakich ulg oraz datacji może skorzystać gospodarstwo oraz pomogą załatwić wszelkie formalności niezbędne do uzyskania dofinansowania.

Jak dobrać odpowiednią instalację dla swojego gospodarstwa?

Każde gospodarstwo jest inne i wymaga indywidualnego dopasowania instalacji fotowoltaicznej. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego konsultanta, który na podstawie otrzymanych danych obliczy jaka instalacja będzie optymalna dla gospodarstwa. Im lepiej będzie dobrana instalacja do potrzeb, tym szybciej zwróci się inwestycja. Dobór właściwego sytemu, dobrych jakościowo materiałów oraz profesjonalny montaż są kluczowe w prawidłowym działaniu całej instalacji.

Specjaliści z PV Poland chętnie organizują spotkania informacyjne, podczas których szczegółowo opowiadają o korzyściach związanych z instalacją fotowoltaiki. W trakcie spotkania można dowiedzieć się więcej o sposobach finansowania instalacji fotowoltaicznych, możliwościach uzyskania dofinansowania oraz przysługujących z tego tytułu ulgach podatkowych.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy