12/10/2020
Dach dwuspadowy, płaski, a może grunt? Gdzie montować fotowoltaikę?
Dach dwuspadowy, płaski, a może grunt? Gdzie montować fotowoltaikę?

Przy planowaniu inwestycji w fotowoltaikę bardzo ważna jest analiza, która służy określeniu, czy Twoje gospodarstwo domowe i dach spełniają kluczowe warunki, by instalacja PV była wydajna i efektywna. Każda inwestycja powinna spełniać szereg odpowiednich kryteriów, a ile gospodarstw domowych, tyle zmiennych parametrów. Na szczęście dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci ustalić, gdzie zamontować fotowoltaikę.

Instalacja PV – montaż na dachu

Jak zapewne wiesz, fotowoltaika to metoda przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Jest genialna w swojej prostocie, niebywale efektywna i – co więcej – niemal każdy może sobie pozwolić na przydomową instalację fotowoltaiczną, bo do realizacji wystarczy naprawdę niewiele!

Najczęstszym i najpopularniejszym sposobem na instalację paneli fotowoltaicznych jest umieszczenie ich na dachu. Z bardzo prostej przyczyny – tak położone panele zyskują dobrą ekspozycję na słońce, czyli źródło energii, a ponadto duża, niewykorzystana przestrzeń na dachu umożliwia umieszczenie kilku – albo nawet kilkunastu – modułów. Tutaj pojawia się szereg pytań, które na pewno sobie zadajesz, ale z chęcią na nie odpowiemy. Zdziwisz się, jakie to proste!

Fotowoltaika – jaki kierunek?

Na pytanie, jakie kierunek jest najlepszy dla fotowoltaiki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje jednak bezdyskusyjne stanowisko co do tego, gdzie na pewno nie montować paneli – to, rzecz jasna, północ. Kwestia, czy lepsze jest ustawienie w orientacji wschód-zachód, czy na samo południe, pozostaje otwarta – pierwszy system uruchamia się wcześniej i przy wschodzie słońca pracuje bardzo intensywnie. Podobnie jest zresztą wieczorem, kiedy przy zachodzie słońca fotowoltaika notuje bardzo duży, wręcz gwałtowny pobór mocy. Z panelami wystawionymi na południe jest odwrotnie – rano i wieczorem notują łagodniejsze przyrosty produkcyjne, ale w ciągu całego dnia gwarantuje większy i bardziej stabilne pozyskiwanie energii ze słońca. Nasuwa się jednak kolejne pytanie:

Fotowoltaika – jaki kąt nachylenia dachu?

Ekspozycja dachu to nie wszystko, bo jeszcze bardziej istotny jest kąt nachylenia dachu. W naszym położeniu geograficznym najwyższe uzyski energii można osiągnąć, gdy dach jest nachylony pod kątem 30-35 stopni (w przypadku płaskiego dachu to 10-15 stopni). Inne wartości mogą powodować, że energia słoneczna będzie nam „umykać”, tj. pobór mocy będzie niższy, niż mógłby – i powinien – być. Wiedząc o tym, że kluczowe są kierunek i kąt nachylenia dachu…

Fotowoltaika na płaskim dachu

… można odpowiedzieć na kilka innych pytań o umieszczenie paneli na różnych rodzajach dachu. Nie ma bowiem większego znaczenia, czy dach Twojego domu jest dwu- czy czterospadowy. Nawet, jeśli jest płaski albo niestandardowy, z oknami dachowymi czy jaskółkami – kluczowe są kierunek ekspozycji oraz kąt nachylenia. Oczywiście najlepiej jest jednak, gdy na połaci dachu nie ma żadnych dodatkowych elementów, które mogą wpływać np. na zacienienie niektórych modułów.

Fotowoltaika na dachu z papy, blachy czy dachówki ceramicznej?

Poszycie dachowe w przypadku fotowoltaiki również nie ma znaczenia dla wydajności instalacji. Jedyna różnica to sposób montażu – od dwugwintowych śrub, przez specjalne szyny po uchwytu, ale nie musisz się nim martwić – zajmą się tym przecież wykwalifikowani monterzy.

Fotowoltaika na gruncie

Może się oczywiście zdarzyć, że Twój dom nie spełnia odpowiednich warunków, a kąt nachylenia i brak odpowiedniej ekspozycji na słońce po prostu się ze sobą nie zgrywają. Nic straconego – instalacja fotowoltaiczna bez problemu sprawdzi się też na gruncie. Ma to swoje plusy, bo jeśli obszar, jakim dysponujemy, jest większy niż powierzchnia dachu, możesz pozwolić sobie na większą inwestycję, a co za tym idzie – wyższą produkcję prądu i więcej oszczędności!

W przypadku instalacji gruntowych pojawia się jednak dodatkowy krok, który trzeba zrealizować dla prawidłowego działania przydomowej elektrowni. To montaż specjalnych konstrukcji, na których będą opierać się moduły i utrzymywać pod odpowiednim kątem. Nie bez znaczenia jest też jakość podłoża – zbyt miękkie, np. piaskowe, może spowodować, że przygruntowe instalacje się… po prostu zapadną.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy