12/05/2022
Czym ogrzewać dom?
Czym ogrzewać dom?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 r. zbiera obowiązkowe zgłoszenia z informacją, czym ogrzewamy dom. Możliwości dostarczania ciepła do budynków jest wiele, m.in. kotły na paliwa stałe, drewno, pellet, pompa ciepła. Należy zauważyć, że prowadzenie spisów jest jednym z elementów szukania rozwiązań na pogarszający się stan powietrza w Polsce, którego efektem jest m.in. smog, stający się coraz bardziej alarmującym zjawiskiem ze względu na zdrowie Polaków. Wykorzystywane przez nas źródło ogrzewania ma niebagatelne znaczenie zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska. Chcesz założyć lub planujesz wymienić źródło ciepła, ale nie wiesz co, zapewni Ci najniższe rachunki i najefektywniej pomoże środowisku? Czytaj dalej!

 

Analiza opłat rocznych w zależności od źródła ciepła

Zacznijmy od tego, że w kosztach ogrzewania domów istotny jest metraż i poziom termoizolacji budynku. Różnica pomiędzy nieocieplonym budynkiem a ocieplonym, ze szczelnymi oknami, może sięgać ok. 100 kWh/m kw. Krótko mówiąc, im większa zapora cieplna, tym mniej kosztów ze względu na to, że ciepło „nie ucieka” na zewnątrz i tych ubytków w pomieszczeniach, nie trzeba nieustannie nadrabiać. Nowe domy są budowane w ramach termomodernizacyjnych standardów, natomiast nie można tego powiedzieć o starszych budynkach, których ogrzanie jest bardziej wymagające. W takim przypadku, żeby mniej płacić za rachunki, warto zainteresować się zarówno termomodernizacją, jak i dopasowaniem odpowiedniego urządzenia, które zapewni nam ogrzewanie na lata.

W celu zwizualizowania, jak wysokość opłat pod względem wybranego źródła ogrzewania przekłada się na nasze rachunki, przeanalizowaliśmy rozliczenie roczne najczęściej wybieranych przez Polaków opcji, które przedstawiamy w tabeli poniżej:

 

Ogrzewanie drewnem, pelletem czy ekogroszkiem

Koszt ogrzewania budynku drewnem wynosi około 2 650 zł na rok. Należy mieć na uwadze to, że cena tego surowca na sezon jest uzależniona od kaloryczności wybranego rodzaju drzewa. Chociaż jest to w miarę ekologiczna forma ogrzewania, to w stosunku do ciepła wytwarzanego przez węgiel, potrzeba zużyć go o wiele więcej. Alternatywnym i popularnym źródłem ogrzewania dotychczas był pellet (ok. 3726 zł na rok) oraz ekogroszek (ok. 3253 zł na rok), jednakże, koszty zakupu tych komponentów również dotknęły podwyżki, które znacząco odbiły się na portfelach Polaków.

Oczywiście, wymienione źródła ciepła w dalszym ciągu są tańsze niż ogrzewanie gazem czy kotłem elektrycznym, którego roczna opłata za dostarczanie ciepła wynosi średnio 8 111 zł.  Redukcja tej kwoty mogłaby być możliwa jedynie przy podłączeniu kotła do instalacji fotowoltaicznej, która dostarczyłaby darmowego prądu, bez potrzeby sięgania po niego z sieci.

 

Ogrzewanie węglem

W Polsce wiele osób ogrzewa domy węglem. Jednym z głównych powodów jest to, że dotychczas był to najtańszy sposób dostarczenia ciepła i tym samym, tworzył swego rodzaju ochronę przed ubóstwem energetycznym w zimniejszych sezonach. Wizerunek opłacalności tego surowca z roku na rok spada, dodatkowo, w wyniku sankcji nałożonych na import tego węgla z Rosji, szacuje się, że w 2022 r. średnie ceny zakupu wzrosły o 101% w stosunku do zeszłego roku. Koszt roczny ogrzewania budynku węglem w porównaniu z innymi źródłami energii wynosi średnio ponad 3 500 zł.

Wkrótce węgiel może stać się towarem deficytowym, który może pozbawić ciepła wielu domostw w Polsce. Zwłaszcza że obecnie wiele osób zakupuje tony na zapas w związku z prognozami dotyczącymi przyszłości węgla, jako źródła ogrzewania w Polsce. To dobra wiadomość dla środowiska, które jest wyjątkowo obarczone emisją CO2, ale również takie kryzysy surowcowe otwierają możliwości dla wielu osób, na nowe, bardziej opłacalne formy pozyskiwania ciepła. Przykładem może być tu pompa ciepła, która w skali miesiąca redukuje rachunki za ogrzewanie nawet do 40 zł!

 

Ogrzewanie gazowe

Wiele Polaków wymieniło piece węglowe na źródło gazowe, w celu postawienia na nieco bardziej ekologiczne pozyskiwanie ciepła. Jednakże podwyżki nie ominęły również gazu, co  przekłada się z kolei na wyższe koszty ogrzewania. Dla odbiorców domowych cena gazu w tym roku może osiągnąć wzrost nawet o 54 proc! Roczny koszt ogrzewania nie wliczając przyszłych nadwyżek rosnących już globalnie, można zakładać wysokość opłat średnio zaczynających się od 4 000 tys. zł za rok.

 

Jakie źródło ogrzewania najbardziej się opłaca w 2022 r.?

To co wynika nie tylko z naszej analizy, ale również porównywarek cen, okazuje się, że może i zakup pompy ciepła jeszcze kilka lat temu, mógł wydawać się zbyt wysokim kosztem, ale na stan dzisiejszych podwyżek cen energii, ogrzewanie gazem ziemnym, węglem czy nawet pelletem, nic tak nie przynosi długoterminowych zysków, jak pompa ciepła, która od momentu montażu i konfiguracji pracuje na niższe rachunki użytkownika. Pompa ciepła nie tylko dostarczy ciepła, pogrzeje wodę użytkową, ale również przyjemnie schładza w gorące dni. Wartością dodaną jest również monitorowanie pracy pompy z poziomu aplikacji mobilnej oraz możliwość dostosowania temperatur pomieszczeń do własnych upodobań, które następnie urządzenie egzekwuje.

 

Pompa i instalacja fotowoltaiczna rozwiązanie na maksmalizację zysków

Przy zakupie pompy ciepła zaleca się połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną. Właściwie, jeśli dążymy do samowystarczalności naszego domu, to fundamentem jest zawsze fotowoltaika, która realnie redukuje rachunki za prąd do zera. Jak możemy dostrzec na sporządzonym wykresie w skali roku koszt ogrzewania wynosi:

- pompa ciepła ok.  2 699 zł

- pompa ciepła + fotowoltaika –  ok.  228 zł

Opłata w wysokości ok. 228 zł za ogrzewanie w skali roku robi wrażenie, prawda? Taką właśnie różnicę daje instalacja fotowoltaiczna, która dostarcza darmowego prądu, na którym pompa ciepła opiera swoją pracę, zamiast pobierać potrzebną energię z sieci. Bez względu na to, czy instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła została założona na starych czy nowych zasadach rozliczania – w dalszym ciągu będzie to najtańsza opcja pozyskiwania prądu i ciepła na rynku, na którą, dzięki licznym dofinansowaniom sięgającym nawet do 20,5 tys. zł, może pozwolić sobie niemal każdy z nas.

Chcesz płacić mniej, ale nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy wybrać Ci najbardziej opłacalną ofertę dopasowaną do Twojego zapotrzebowania. Zacznij oszczędzać na rachunkach z PV Poland!wink

 « WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Oferta dla:
firmy domu
Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy