25/01/2021
Co to jest inwerter?
Co to jest inwerter?

Instalacja fotowoltaiczna kojarzy nam się przede wszystkim z zestawem prostokątnych paneli. Najczęściej taka instalacja jest umieszczana na dachu domu, pomieszczenia gospodarczego lub na gruncie. Równie istotną rolę, o ile nie jeszcze ważniejszą, pełni jednak coś, o czym w kontekście fotowoltaiki mówi się zdecydowanie rzadziej. To inwerter, znany również jako falownik. Co to jest, do czego służy i dlaczego instalacja fotowoltaiczna bez inwertera nie ma prawa skutecznie funkcjonować? ?

Efekt fotoelektryczny

Zasada działania fotowoltaiki jest genialna w swojej prostocie. Jak zapewne wiecie, opiera się na przetwarzaniu energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe, dzięki instalacji fotowoltaicznej, składającej się z ogniw, połączonych w moduły (panele). Cząstki światła, czyli fotony, uderzają w ogniwa fotowoltaiczne i tym samym wytracają energię, która zostaje przeniesiona na lokalne elektrony w materiale, z którego wykonane są same ogniwa. Elektrony wskutek pobudzenia i uwolnienia zaczynają płynąć w jednym kierunku obwodu elektrycznego, co prowadzi do powstania różnicy potencjałów. To nic innego, jak napięcie elektryczne. Właśnie w ten sposób ogniwa zaczynają produkować prąd.

Prąd stały i przemienny

Z technicznego punktu widzenia to jeszcze nie koniec, bo sieci energetyczne bazują jedynie na prądzie przemiennym i tylko taki prąd może zasilać nasze gospodarstwo domowe. Na tym etapie warto na chwilę się zatrzymać, by poznać kluczową różnicę między prądem stałym a przemiennym. Z pewnością pozwoli to lepiej zrozumieć rolę inwertera. Pierwszy z nich, czyli prąd stały, działa na zasadzie przemieszczania elektronów w jednym kierunku – z bieguna ujemnego do dodatniego. Dokładnie w taki sposób działa na przykład żarówka zasilana baterią. Nie inaczej jest w przypadku prądu, krążącego po ogniwach fotowoltaicznych. One również funkcjonują zupełnie tak, jak bateria i tak jak ona, składają się z dodatniej i ujemnej warstwy, pozwalającej na utworzenie pola elektrycznego.

Prąd stały ma jednak bardzo istotną wadę. Jego przesyłanie jest na dłuższą metę nieopłacalne, bo jest nierozerwalnie związane z dużymi utratami energii „po drodze”. Zupełnie inaczej jest natomiast z prądem przemiennym, który można zdecydowanie łatwiej wytworzyć, przesłać i niemal bezstratnie zmienić jego napięcie – na przykład za pomocą zwykłego transformatora. Spór o wyższość prądu stałego nad przemiennym była zresztą przedmiotem zaciekłej rywalizacji pomiędzy dwoma wielkimi wynalazcami z przełomu XIX i XX wieku: Thomasem Edisonem oraz Nikolą Teslą. Pierwszy z nich był zwolennikiem i propagatorem idei linii prądu stałego, drugi – wręcz przeciwnie. Z perspektywy czasu okazało się, że rację miał elektrotechnik serbskiego pochodzenia i po dziś dzień sieci elektroenergetycznej opierają się na działaniu prądu przemiennego. Nowoczesnym sieciom HVDC, które przesyłają na duże odległości prąd stały, sporo jeszcze brakuje do sukcesu dotychczasowych rozwiązań.

Inwerter - co to jest i jak działa?

Inwerter, popularny także pod nazwą falownik, to urządzenie, które zmienia prąd stały, zgromadzony w instalacji fotowoltaicznej, w prąd przemienny – taki, który można przekazać do sieci elektrycznej i do zasilenia gospodarstwa domowego. Inwerter sprawia więc, że energia pozyskana ze słońca może realnie zasilać nasze domy, budynki gospodarcze czy przedsiębiorstwa.

 

Inwerter to najczęściej niewielkich rozmiarów skrzynka, umiejscowiona na ścianie, która składa się z trzech podstawowych komponentów: mostka tranzystorowego oraz układów wejściowego i wyjściowego. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za przemianę prądu. Drugi pozwala na dostosowanie się do wytworzonych ilości prądu stałego w zależności od nasłonecznienia, temperatury i mocy instalacji. Z kolei dzięki ostatniemu z elementów energia w sposób stabilny, bezpieczny i możliwie bezstratny trafia do sieci i może z powodzeniem zasilać nasze gospodarstwo domowe. To jednocześnie zabezpieczenie dla kabli czy urządzeń zasilanych wytworzoną energią.

Inwerter – funkcje

Inwerter nie tylko sprawia, że wytworzona energia jest zdatna do użycia, bo prąd stały szybko i sprawnie zmienia się w przemienny. Falownik pełni także dwie inne, bardzo ważne funkcje – po pierwsze, odpowiada za wspomniane zabezpieczenie sieci. Konstrukcja inwertera jest zaprojektowana tak, by urządzenie nie doświadczało skoków napięcia czy nagłych zwarć. Po drugie – falowniki służą do monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej. Sprzęt najczęściej wyposażony jest w monitor z informacją o wyprodukowanej energii. Nowocześniejsze urządzenia umożliwiają także komunikację bezprzewodową (np. Wi-Fi czy Bluetooth) i monitoring za pomocą aplikacji w smartfonie.

Inwerter – jak długo działa

Ciągła konwersja prądu stałego na przemienny jest dla inwertera „męcząca”, dlatego przyjęło się, że cykl życia falownika bywa krótszy niż wydajność samych ogniw i paneli. Sprzęt niższej klasy może o wiele częściej ulegać różnym awariom, a bez inwertera trudno o prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej. W PV Poland stawiamy na najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązania, ale to nie wszystko. W przypadku każdej awarii oferujemy Ci inwerter zastępczy, byś nie musiał czekać na powrót naprawionego sprzętu i by działanie Twojej instalacji fotowoltaicznej było niezakłócone i stabilne!« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy