28/12/2020
Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych
Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego – to rozwiązanie ekologiczne, wydajne, gwarantujące oszczędności, obniżające rachunki za prąd i dające niezależność energetyczną. Przede wszystkim powinno być jednak… bezpieczne, tak, by nie stanowiło zagrożenia pożarowego dla Twojego domu, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa. Wiemy, jak to zrobić i chętnie podzielimy się tą wiedzą! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice i ochronie przeciwpożarowej.

Instalacje PV a przepisy przeciwpożarowe

Na początek warto nakreślić nieco szerszy kontekst, dotyczący instalacji fotowoltaicznych i ich ochrony przeciwpożarowej. We wrześniu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nowymi zapisami, projekt mikro instalacji, której moc przekracza 6,5 kW, należy zgłosić i uzgodnić z rzeczoznawcą zabezpieczeń przeciwpożarowych. Uzgodnienia rzeczoznawcy mają dotyczyć wielu różnych kwestii, między innymi charakterystyki zagrożenia pożarowego, wyposażenia środków ochrony przed pożarem, ochrony odgromowej czy informacji o przygotowaniu terenu do działań ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kW musi być zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej. To istotna zmiana, ponieważ do tej pory obowiązkiem było jedynie zgłoszenie schematu instalacji do zakładu energetycznego. Wszystko po to, by zminimalizować potencjalne ryzyko – a może wynikać z przyczyn takich, jak uszkodzenia wewnętrzne, nieumiejętny montaż w wykonaniu niewykwalifikowanych pracowników, brak właściwej ochrony czy łączenie niepasujących do siebie komponentów.

Zdecydowanie jednak uspokajamy: instalacje fotowoltaiczne same w sobie nie stanowią dodatkowego zagrożenia pożarowego, a przypadki pożarów paneli PV w krajach Europy są jedynie incydentalne – nawet pomimo faktu, że w naszym kraju przydomowe elektrownie fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba zachowywać ostrożności. Tej bowiem nigdy za wiele! Kluczem jest wybór odpowiednich paneli oraz ekipy montażowej – takiej, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem.

Hot spot – co to jest

Mówiąc o ochronie przeciwpożarowej paneli fotowoltaicznych, nie sposób nie wspomnieć o hot spotach. To jeden z najczęściej wskazywanych problemów i zagrożeń dla instalacji PV dla wszystkich, którzy myślą o prądzie pozyskiwanego z własnej produkcji. Hot spoty (z angielskiego: gorące punkty) to miejsca, w których występuje wyższa temperatura niż w innych obszarach modułów fotowoltaicznych. Hot spoty występują w sytuacji, gdy fragmenty modułu znajdą się w półcieniu, a w wyniku działania prądu wstecznego, przepływającego przez zacienione ogniwa, intensywnie się nagrzewają – nawet do temperatury 250 stopni! Przy takich warunkach nietrudno o uszkodzenie paneli, a w najgorszym przypadku może dojść nawet do ich samozapłonu. Hot spoty na modułach, umieszczonych na dachu, można wykryć tylko za pomocą badania termowizyjnego.

Tutaj jednak znów uspokajamy, bo samozapłon zdarza się jedynie w skrajnych sytuacjach i najczęściej w przypadku, gdy na modułach pojawiają się niewielkie pęknięcia. Mogą być one efektem uszkodzenia podczas transportu lub wynikać ze słabej jakości całej konstrukcji, na przykład, gdy backsheet, czyli spodnia warstwa modułu, jest wykonana z taniego plastiku. Korzystanie z takich materiałów nie jest dobrą praktyką, choć – niestety, w przypadku niektórych, mało profesjonalnych firm, którym zależy na obniżeniu kosztów za wszelką cenę – wciąż popularną.

Panele niepalne

Istnieje prosta możliwość uniknięcia ryzyka związanego z tzw. hot spotami i potencjalnym samozapłonem paneli. To wybór dwuwarstwowych modułów, wykonanych ze szkła, pokrytych grafenową powłoką i w 100% niepalnych. Tylko takie panele fotowoltaiczne double glass wykorzystujemy w naszych instalacjach. Bezpieczeństwo stanowi dla nas absolutny priorytet i jesteśmy przekonani, że w tej kwestii nie ma miejsca na żadne kompromisy. Równie ważny jest jednak wybór ekipy montażowej – tylko decydując się na współpracę z doświadczonymi fachowcami, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak montować instalacje fotowoltaiczne, tak by były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia tak dla Twojego domu, jak i całego otoczenia.

Szukasz bezpiecznych paneli fotowoltaicznych? Postaw na te od PV Poland. Nasza fotowoltaika to gwarancja bezpieczeństwa i niepalności. Zapytaj naszego doradcę o szczegóły i dowiedz się, jak dokładnie muszą być zbudowane panele i zamontowane, aby bezpiecznie służyły Ci przez długie lata.« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy