16/12/2020
Audyt fotowoltaiczny – co to jest i dlaczego warto z niego skorzystać
Audyt fotowoltaiczny – co to jest i dlaczego warto z niego skorzystać

Wiele osób zastanawiających się nad montażem fotowoltaiki poszukuje ofert, które będą dla niego atrakcyjne zarówno cenowo jak i pod względem zawartości oferty – użytych komponentów, jakości usługi oraz opieki posprzedażowej. Niewiele osób poszukujących wykonawcy, który zamontuje fotowoltaikę zdaje sobie sprawę, że końcowa oferta wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli tzw. audytu fotowoltaicznego. Przeprowadzenie takiego audytu pozwala na przygotowanie oferty, która w 100% będzie dopasowana do potrzeb klienta oraz warunków jakie są w naszym gospodarstwie.

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny to szeroka analiza warunków montażu instalacji fotowoltaicznej. Celem audytu jest ocena warunków w danym gospodarstwie domowym lub firmie, zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. Mówiąc prościej, dzięki audytowi możemy wskazać jaka instalacja będzie odpowiednia do określonego zużycia energii elektrycznej oraz gdzie fotowoltaikę można zamontować.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Przed przygotowaniem oferty Doradca Prosumenta, który przeprowadza audyt musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszy jest wywiad z inwestorem, który pomoże w ocenie jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym domu, gospodarstwie czy firmie. W tym calu osoba, która decyduje się na fotowoltaikę powinna przygotować dotychczasowe rachunki za energię oraz przedstawić audytorowi plany na najbliższe lata, związane z poborem energii np. zmiana sposobu ogrzewania czy zakup energochłonnych urządzeń.

Dowiedz się więcej jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej 

Kolejnym etapem jest ocena warunków technicznych, czyli tego gdzie instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana. Idealnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, jednak aby ocenić czy dany dach nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznych pod czas audytu sprawdza się:

  • Kierunek. Idealny dach pod instalację fotowoltaiczną jest skierowany na południe, najmniej korzystnym kierunkiem jest północ.
  • Kąt nachylenia. Audytor ocenia również kąt nachylenia dachu, w przypadków dachów płaskich konieczne będzie zamontowanie specjalnych konstrukcji, dzięki którym panele będą nachylone pod odpowiednim kątem.
  • Konstrukcja i kształt dachu oraz pokrycie. Duże znaczenie przy projektowaniu instalacji ma kształt  i rozmiar dachu. W zależności od mocy instalacji potrzebuje określonej powierzchni na dachu. Na dachach skomplikowanych kilku spadowych, z oknami lub innymi przeszkodami, może okazać się niemożliwe zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Nie bez znaczenia jest również pokrycie dachu czy wytrzymałość na ciężar.
  • Zacienienie. Przed montażem instalacji należy sprawdzić czy nie ma nic co mogłoby rzucić cień na panele. Nawet zasłonięciem jednego modułu może wpłynąć na wydajność całej instalacji. Należy też rozważyć, czy w przyszłości nie zostanie np. wybudowany inny budynek, który mógłby zasłonić instalację.

Jeśli montaż na dachu nie będzie możliwy dobrym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na gruncie. W takim przypadku audytor również ocenia warunki i wskazuje miejsce, które będzie idealne pod instalację fotowoltaiczną na gruncie.  Po przeprowadzeniu audytu, osoba, która go przeprowadza jest w stanie ocenić jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiednia dla gospodarstwa domowego oraz wskazać miejsce, w którym instalacja może zostać zamontowana.

Dlaczego audyt fotowoltaiczny jest konieczny?

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego, jest niezbędne ponieważ umożliwia dopasowanie oferty do potrzeb klienta oraz warunków w jego gospodarstwie. Odpowiednio dobrana oferta na fotowoltaikę gwarantuje całoroczne zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym domu a tym samym obniża rachunki za prąd praktycznie od 0 zł. Im lepiej dobrana instalacja, tym szybciej zwróci się inwestycja w fotowoltaikę.

Audyt Fotowoltaiczny w PV Poland

W PV Poland audyt fotowoltaiczny jest przeprowadzany w każdym przypadku. Analiza zużycia energii oraz warunków technicznych jest niezbędna do przygotowania dopasowanej do potrzeb klienta oferty na fotowoltaikę. Ile domów, gospodarstw i firm tyle instalacji fotowoltaicznych. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, a wszystkim zajmuje się nasz doradca. Od klienta potrzebujemy jedynie informacji o zużyciu energii najlepiej kilka ostatnich faktur lub rachunków za prąd.

Jeśli jesteś zainteresowany audytem fotowoltaicznym skontaktuj się z nami!« WróćSkontaktuj się z nami i poznaj moc korzyści
z darmowej energii ze słońca!

Korzystając z formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia kontaktu oraz przedstawienia oferty przez PV Poland Sp. z o.o. Więcej informacji w Polityka Prywatności.
Zaufali nam
formularz kontaktowy